YDA İnşaat holdingleşecek, Londra Borsası’nda arz olacak

YDA İnşaat özkaynak ihtiyacını tamamladı. Şirket, inşaatı devam 3 şehir hastanesiyle işletme hakkı bulunan 2 havaalanını holding bünyesine alarak Londra Borsası'nda halka açılmayı hedefliyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

UĞUR YILMAZ

BORSA FİNANS - Konut projeleri, şehir hastaneleri ve havalimanı işletmeciliği yapan YDA İnşaat, şirket varlıklarını birleştirdikten sonra Londra Borsası’nda halka arz edilecek. YDA, inşaatı devam eden 3 şehir hastanesiyle, işletme hakkına sahip olunan 2 havaalanını 3 sene içinde bir altyapı yatırım holdingi bünyesinde konsolide ederek 2018 yılında Londra’da borsaya ilk halka arzını gerçekleştirecek. 

Şirketin 200 milyon liralık tahvil ihracının imza töreninde konuşan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan; Kayseri, Konya ve Manisa’da devam eden şehir hastanesi projelerinin 3 yıl içinde tamamlanarak gelir getireceğini, Dalaman Havaalanı ve Kazakistan’da Aktua Havalimanı’nın işletme gelirleri ile şirketin gayrimenkul projelerinden elde ettiği kira gelirlerini göz önüne alarak 2018’te halka açık uluslararası bir şirket olmayı hedeflediklerini söyledi. 2017’de şirketin yatırımlarından dönüşlerinin artacağını kaydeden Arslan, başarılı bir arz için 1 yıllık bilanço oluşturmayı bekleyeceklerini bildirdi 

Proje esaslı sukuk planlanıyor 

Şirketin 200 milyon liralık tahvil ihracına Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 40 milyon lira ile katıldı. Arslan, “EBRD’yi TL cinsinden uzun vadeli bir yatırıma ikna etmek hiç kolay olmadı. EBRD sayesinde yabancıların da ilgisini çektik. Konut projeleri dışındaki yatırımlar için 3 yıllık öz kaynak ihtiyacımızı karşıladık. Yeni tahvil ihracı düşünmüyoruz. Ancak mali disiplinimizi bozmayacak şekilde proje esaslı bir sukuk programı yapabiliriz” dedi.

İstanbul’da iki yeni projeye başlayacaklarını da bildiren Hüseyin Arslan, İstanbul Finans Merkezi’nde BDDK’nın binasının inşası için ihaleyi kazandıklarını söyledi. 2 kez en yüksek teklifi vererek bu projeyi kazandıklarını dile getiren Arslan, İstanbul’da bir de yeni konut projesi açıkladı. Zeytinburnu’nda İETT Bloklarının bulunduğu alan için de hak sahiplerinin yüzde 95’i ile protokol imzaladıklarını duyuran Hüseyin Arslan, 6 ay içinde kentsel dönüşüm süreçlerini tamamlayarak projeye başlayacaklarını söyledi.

Tahvil ihracı için kapı kapı dolaşıp 300 milyon lira talep topladılar

150 milyon liralık tutarla çıkan ancak 300 milyon liranın üzerinde talep gelmesi üzerine 200 milyon liraya çıkarılan YDA’nın tahvil ihracına Yapı Kredi Yatırım ve Ziraat Yatırım aracılık etti. Şirketten yapılan açıklamaya göre, EBRD Türkiye’de ortak olmadığı bir reel sektör şirketinin TL cinsinden çıkardığı tahvil ihracına yönelik ilk kez yatırım yaptı. Yabancı sigorta şirketlerinin de ilk kez doğrudan bir özel sektör tahviline katıldığı ihraç, aynı zamanda piyasada reel sektörün bugüne kadar 3 yıl vadede gerçekleştirdiği en yüksek montanlı ikinci tahvil işlemi oldu. Toplantıda söz alan Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, ihraç için 40’tan fazla roadshow yaparak 30’dan fazla şirkete satış yaptıklarını söyledi. Yılmaz 3 yıl vadeli tahvil satışının zor olmasına rağmen, 200 milyon liralık üst limiti kolayca yakaladıklarını vurguladı. Ziraat Yatırım Genel Müdürü Mehmet Gönen ise sermaye piyasalarının gelişmesi için YDA gibi hikayesi olan şirketlere uzun vadeli finansman sağlamak istediklerini söyledi.

EBRD: Havalimanı ve köprü ihalelerine davet edilmedik

Toplantıdan sonra DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan EBRD Türkiye Direktörü Michael Davey, İstanbul’da devam eden büyük projelerin ihalelerine davet edilmediklerini söyledi. Değeri milyarlarca euroyu bulan 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi ihalelere davet edilmedikleri için katılmadıklarını vurgulayan Davey, “Eğer çağırılmış olsaydık böyle büyük projeler içinde yer almak isterdik. Gördüğümüz kadarıyla bu projeler hızla isteniyor. Dolayısıyla bizim çevresel yönelik beklentilerimiz karşılanmayacağı düşünülmüş olabilir" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir