28 °C

Arda Turan Barcelona'da

Bonuslarla birlikte 41 milyon euroya Barcelona'ya imza atan Arda, 2015-2016 sezonu öncesi gün itibariyle yapılan en pahalı transfer oldu.

Arda Turan Barcelona'da

İspanya'nın dünyaca ünlü kulübü Barcelona, milli futbolcu Arda Turan'ı transfer etti. Bonuslarla birlikte 41 milyon euroya Barcelona'ya imza atan Arda, 2015-2016 sezonu öncesi gün itibariyle yapılan en pahalı transfer oldu.

Barcelona'da, yeni seçilecek kulüp başkanına, transfer edilen Arda Turan'ı Atletico Madrid kulübüne geri göndermesine imkan veren bir maddenin sözleşmeye eklenmesi tartışmalara neden oldu.  

Barcelona kulübünün İdari Kurul'u Atletico Madrid ile vardığı anlaşma gereği, 34 milyon euro ve sezon içindeki başarılarına bağlı olarak değişen artı 7 milyon euroluk opsiyonla Arda Turan'ı transfer etti. Ancak, transfere karşı çıkılabileceği olasılığı düşünülerek, yeni başkanın Türk futbolcuyu Atletico Madrid'e geri göndermesine olanak tanıyan bir opsiyon sözleşme maddesine ekledi.  

Barcelona kulübünün yaptığı yazılı açıklamada ve İdari Kurul'un başkanı Ramon Adell'in de gazetecilere söylediği maddeye göre 18 Temmuz'dan sonra Barcelona kulüp başkanı seçilecek aday bu transfere karşı çıkarsa Arda Turan'ı 20 Temmuz gecesi saat 24.00'te Atletico Madrid kulübüne geri satabilecek. 

Ancak böyle bir durumda Barcelona kulübü 34 milyon euroya transfer ettiği Arda'yı Atletico Madrid'e geri verirken 3,4 milyon euro kaybedecek. 

Arda Turan'ın transferine ilk olarak "yeni kulüp başkanı karar versin" diyerek karşı çıkan ancak pazartesi günkü toplantıda onay veren İdari Kurul Başkanı Ramon Adell, "Turan'ın transferi için daha fazla bekleyemezdik" dedi.  

İspanyol basını, Adell dışında kuruldaki tüm üyelerin, teknik direktör Luis Enrique'nin talebi olmasından dolayı Arda Turan'ın transferine onay verdiklerini yazarken, bu durum karşısında istifa etmek istemeyen Adell'in, yeni kulüp başkanının 20 Temmuz gece yarısına kadar Arda'yı, Atletico Madrid kulübüne geri satma opsiyonunu sözleşmeye ilave ettirdiğini yazdı. 

Barcelona kulübünün 18 Temmuz'da yapılacak başkanlık seçimlerinde 5 aday yarışırken, Arda Turan'ın hemen transfer edilmesini isteyen tek aday, son kulüp başkanı Josep Maria Bartomeu olmuştu. Mevcut durumda en güçlü aday olarak gözüken Bartomeu, Arda'nın transferi için Atletico Madrid ve menajer Ahmet Bulut ile yapılan müzakereleri yürütmüştü. 

Bartomeu: Arda'nın transferi büyük bir haber

Bu arada,  Barcelona Kulübü'nün son başkanı ve 18 Temmuz'da yapılacak seçimlerde kulüp başkanlığına aday olan Josep Maria Bartomeu, İdari Kurul'un Arda Turan'ıntransfer edilmesi kararını almasından sonra sosyal paylaşım sitesinden yolladığı mesajda "Arda Turan'ın transferi Barcelona camiası için büyük bir haber. Luis Enrique'nin projesine destek olmalıyız" dedi. 

Bartomeu ayrıca Barcelona başkanlık adaylığını tanıttığı bir toplantıda yaptığı konuşmada da Arda Turan'ın transferine şimdiye kadar karşı çıkan diğer adayları eleştirdi. Bartomeu "Arda'yı istemeyen Luis Enrique'ye güvenmiyor demektir" şeklinde konuştu.

Öte yandan İspanyol spor gazeteleri Marca, As, Sport ve El Mundo Deportivo internetteki sayfalarında Arda Turan'ın Barcelona'ya transferini 1. haber olarak duyurdu.

Atletico Madrid'den Arda'ya teşekkür

Öte yandan, Atletico Madrid Kulübü, 4 yıldır kırmızı-beyazlı formayı giyen Arda Turan'ın Barcelona'ya transfer olmasını "Teşekkürler Arda" başlığı ile duyurdu.

Atletico Madrid Kulübü'nün resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, "Arda Turan'ın arzusu sonrasında transferi için kulübümüz ile Barcelona arasında anlaşma sağlanmıştır. Renklerimizi taşımada gösterdiği tüm çabalardan dolayı Arda'ya teşekkür ederiz ve ona geleceğinde bol şanslar dileriz" denildi. 

 

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap