11 °C

Beşiktaş derbi galibiyetine hasret

Spor Toto Süper Lig'de 27 Eylül Pazar günü lider Fenerbahçe'yi ağırlayacak ikinci sıradaki Beşiktaş, son yıllarda derbi galibiyetine hasret kaldı.

Beşiktaş derbi galibiyetine hasret

Spor Toto Süper Lig'de pazar günü Fenerbahçe'yi ağırlayacak siyah-beyazlılar, son yıllarda derbilerde galip gelemiyor.

Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki sezonun ilk derbisi öncesi siyah-beyazlılar, son dönemde Fenerbahçe ve Galatasaray'a karşı galip gelmekte oldukça zorlanıyor.

Derbilerde son galibiyetini 2012-2013 sezonunda, BJK İnönü Stadı'ndaki son büyük maçta Fenerbahçe karşısında, Olcay Şahan'ın santrası bile yapılmayan son saniye golüyle 3-2'lik skorla alan "Kara Kartallar", Süper Lig'de son iki sezondaki 8 derbiyi de kazanamadı.

Bu süre içindeki derbilerin 6'sını yitiren, 2'sinde berabere kalan Beşiktaş, attığı 4 gole karşın, kalesinde 15 gol gördü.

Derbi tarihine geçti

Geçen sezonki 4 derbiyi de yitiren Beşiktaş, bir sezonda bütün derbi maçları hiç gol atamadan kaybeden takım olarak Süper Lig tarihine geçti.

Siyah-beyazlılar, geride kalan 2014-2015 sezonunda Fenerbahçe'ye 2-0 ve 1-0, Galatasaray'a da her iki maçta 2-0 yenilerek,  4 derbiyi de gol atamadan yitirdi.

Son 20 derbiden sadece 2'sini kazanabildi

Beşiktaş, Süper Lig'de Galatasaray ve Fenerbahçe ile yaptığı son 4 sezondaki 20 derbiden ise sadece 2'sini kazanabildi.

Bu süre içinde önemli rakiplerine 12 kez yenilen, 6 kez berabere kalan siyah-beyazlılar, taraftarlarına derbilerde sadece 2 kez 3 puan sevinci yaşatabildi.

"Kara Kartallar", son 20 lig derbisinde 19 gol atarken, kalesinde ise 38 gole engel olamadı.

Son 10 yıldaki derbiler

Galatasaray ve Fenerbahçe'ye karşı son yıllardaki lig derbilerinde galip gelmekte zorlanan Beşiktaş, bu rakipleriyle son 10 sezonda yaptığı 44 lig maçında 8 galibiyet alabildi. 

Söz konusu dönemdeki derbilerden 26'sını yitiren, 10'unda berabere kalan siyah-beyazlılar, bu süre içinde Süper Lig'de taraftarlarına sadece 8 kez derbi galibiyeti izlettirebildi.

Beşiktaş, son 44 lig derbisinde rakiplerine 50 gol attı, kalesinde ise 76 gol gördü.

Söz konusu dönemde 15 maçta gol yollarında suskun kalan siyah-beyazlılar, sadece 6 müsabakada kalesini gole kapatabildi.

"Kara Kartallar", son 10 sezonda, Fenerbahçe ile yaptığı 22 lig maçında sadece 3 galibiyet alabildi, 13 kez yenilip, 6 kez berabere kaldı. Siyah-beyazlılar, Galatasaray ile yaptığı son 22 maçtan ise 5'ini kazandı, 13'ünü yitirdi, 4'ünde de eşitliği bozamadı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.