Fenerbahçe Yönetimi: Olay aydınlanana kadar futbol oynamayacağız

Fenerbahçe yönetimi, olay aydınlatılana kadar futbol oynama niyetinde olmadıklarını açıkladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fenerbahçe Yönetim Kurulu, sarı lacivertli futbol takımına Trabzon'da yapılan silahlı saldırı ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Aziz Yıldırım başkanlığında bugün toplanarak durum değerlendirmesi yapan sarı lacivertli yönetim, toplantıda alınan kararları ve bundan sonra izlenecek rotayı açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu şöyle konuştu: 

"Geçtiğimiz iki gün evvel Türkiye için çok önemli günler yaşandı. Bu olaylardan dolayı öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Cemil Çiçek, bu olaya sahip çıktılar. Yalnız Fenerbahçe’ye yapılan bir olay değildir bu. Tamamen şoföre yönelik bir atış. Olayı bizzat yaşayanlardan biri de benim. Bu konularda en önemli kısımlardan biri, burada insanları öldürmeye kasttetme var. 

Öndeki otobüs durduğu zaman aramızda 50 metre vardı. Yalnız bizim otobüs değil medya mensupları da can tehlikesi atlattı. Bu planlanmış yanlış bir hadise. İnşallah bu olayların aydınlatılması lazım.

'İsmail hoca da vurulabilirdi'

Antenörümüz İsmail, şoförün arkasındaydı ve oradan sekse İsmail’de gitmiş olurdu. Beyaz bir otobüs Fenerbahçe otobüsü de değil, tam yokuş aşağı giderken kurşunlanıyor."

Mahmut Uslu'nun ardından konuşan Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Tolga Aytöre ise şu ifadeleri kullandı:

"Bu eylem açık ne net ortadadır. 41 kişinin hayatına taammüden kastetmeye teşebbüstür. Bu eylem Fenerbahçe’ye düzenlemiş bir suikattir. 3 Temmuz’da hürriyetinden mahrum bırakılan Fenerbahçe’nin bugünde canına kast edilmiştir. Bu eylem bir Fenerbahçe-Trabzonspor çekişmesi ya da Fenerbahçe Trabzonspor odaklı bir eylem değil; ciddi bir terör eylemidir. Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak bu eylemi bir camiaya bir bölgeye ve kendi insanımız mal etmek gibi bir anlayışımız olmayacaktır. Bizim için sadece Fenerbahçeli futbolcuların taraftarların güvenliği değil, Galatasaraylı, Trabzonsporlu ve Beşiktaşlı camiaların güvenliği bizim için önemlidir.

'Failler bulunan kadar oynamayacağız'

Hiçbir şampiyonluğun, hiçbir başarının bir Ufuk’un hayatından daha önemli olmadığını, bir Beşiktaşlı. bir Galatasaraylı, bir Trabzonsporlu oyuncunun hayatından önemli değildir. Bizim için bu şampiyonluğun veya bu liglerin çok önemi yok. Önemli olan can güvenliğinin sağlanması. Yaşanan olay, bizim açımızdan unutulmayacak bir olaydır. Bu olayda Fenerbahçe, hemen güvenlik birimlerinin zafiyeti gibi sığ ve çok kolay gerekçelere indirgemeyecek kadar devlet geleneklerine sahip bir kulüptür. Beklentimiz bu olayın ciddiyetle sonuçlandırılmasıdır. Biz olay aydınlana, bu olayın failleri bulunana kadar futbol oynama niyetinde değiliz.

Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Bu konuda irtibata geçeceğimzi kamu görevlileri, kulüpler de olacak. Ancak dün akşama kadra bazı konularda umutluyduk. Sürekli bu olayın Fenerbahçe-Trabzonspor çekişmesinden çıkarmaya çalıştık. Bunun bir camiaya bir bölgeye maletmek gibi bir lüksümüz yok, böyle bir düşünce içinde de olmayacağız. Bu terör eyleminin beslendiği bazı fay hatlarını da ortadan kaldırmamız lazım. Bu Fenerbahçe özelinde ciddi bir terör eylemidir. Amaçlanan her ne olursa olsun, bir toplumsal kutuplaşmanın Fenerbahçe hiçbir yerinde olmayacaktır. Hiçbir şekilde Fenerbahçe’yi, hatta Trabzonu camiaları böyle bir kutuplaşmanın parçası yapmamak için uğraşacağız. Bu fay hatlarını bu cana kast eden, belki seçim öncesi kaoslara sebebiyet vermek isteyen mevcut fay hatlarını ortadan kaldıracak önlemleri de almamız lazım. Uzun süredir Fenerbahçe’ye karşı yürütülen futbol faşizmini ortadan kaldırmak lazım. 

Siz ceza veremediğiniz kulüp başkanınıza her maçta yuhalanmasına, şike diye bağrılmasına izin verirseniz, bu kulübün oyuncularının peşlerine özel kameralar takarak halkın önüne atarsanız, eğer siz yenildiğiniz bir milli takım maçından sonra bütün kulüpler birleşip Aziz Yıldırım’ı şikayet ederseniz bu teröre yol verirsiniz. Fenerbahçe’yi hedef gösterirsiniz. Fenerbaheçe Spor Kulübü uzun bir süredir ciddi bir yargılama süreci yaşıyor. Çok açıkça bu tür eylemlerin beslendiği bir diğer kaynak budur. Peşinen söyleyelim ki, biz burada verilecek her karara razıyız. Bu yargılama aşamasından sportif ve yönetsel beslenenler olduğu gibi bu yargılamanın uzaması Türk sporuna zarar vermektedir. Karar ne olursa olsun bunu kabullenmeye hazırız. Kararın bir an evvel verilmesi, bu fay hatlarının kapatılması için en önemli adımlardan biri olacaktır. 

'Liglerin ertelenmesinin anlamı yok'

Eğer bir güvenlik unsurunu yetkimizi kullanacaksak bu camiaların birbirine yabancılaşmamaları için kullanmalıyız. Birbirlerinden tecrit etmek için bu yetkilerimizi kullanmamız gerekiyor. Baba Hakkıların, Lefterlerin, Metin Oktayların yerien sponsorları para babalarını oymaktan vazgeçmemiz gerekiyor. Toplumsal değerlerimizin yerine makro ekonomik değerleri koyduğumuzda bu tür terör eylemlerinde mağdur olmak kaçınılmaz oluyor bize. Bir kere daha söylüyorum, bizim için liglerin ertelenmesi, müsabakaların ötelenmesi ya da bu tür geçici tedbilerin bir anlamı yok. İnsanların can güvenliğinden, camiaların kutuplaşmasına engel olmaktan bahsediyoruz. Bizim hiçbir talebimiz yok. Biz liglerin oynanmasına bile ertık gerek kalmadığını, bu olay aydınlatılana kadar bu oyunu oynamayacağız."

Fenerbahçe Hukuk İşleri Sorumlusu Şekip Mosturoğlu ise yaptığı açıklamada, olayda can kaybının olmamasını şans olarak nitelendirdi.

Şekip Mosturoğlu, şunları söyledi: 

Bu hadisede bir insanın ölmemesi bir şanstı. Bugün bir ölümün arkasından konuşuyor olsaydık bunun, altından kimse kalkamazdı. Bu tüm ülkeye yapılmış bir suikattır. Başkanımız 3 Temmuz’un hemen ardından “Bu şike hadisesi değil, memleket elden gidiyor” derken bugünleri görmüştü. 3 Temmuz’la toplumun sinir uçları baskı altına alındı. Kaşına kaşına bu büyük bir terör eylemiyle son buldu. Ancak bu sinir uçlarıyla oynayanların bundan vazgeçmeleri gerekiyor. Şu ana kadar 3 Temmuz’dan bu yana gerek başkanımızı, gerek bizler bütün söylemlerinde ve eylemlerinde hep sağduyu çağrısı yaptık. Yine yapıyoruz. Hep demokratik tepkimizi dile getirdik biz bu çizgimizden taviz vermeyeceğiz. Bu olayın çok daha büyük toplumsal olaylara sebebiyet verecek durumdadır. Bu olayı açıklarken ama ile başlayan cümlelerden kaçınılmalıdır. 

'Olayı sosyal medyada kaşıyanların takipçisiyiz'

Bu olayı özellikle sosyal medyaya kaşıyanların takipçisiyiz. Adalet de peşindedir, bu büyük yangına odun atarak kimse menfaat elde edemez. Taraftarlarımız olup bitenin farkındadır, 3 Temmuz’dan bu yana. Bizim davamızda diğer davalar kadar kumpastır, diğer davaların kumpas olduğunu ortaya çıkaran da bizim taraftarımzıdır. Burada insan hayatı söz konusu. Bir can kaybedilmiş olsaydı, önlenemez bir infial oluşurdu. Biz bunun oluşmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ligin ertelenmesi bizim beklentimzi değil, spor camiasının dayanışma beklentisidir. Bu ülkenin barışı refahı kalkınması için önemli bir noktadır

Etiketler