FIBA EuroChallenge yarın başlıyor

Royal Halı Gaziantep'in katıldığı EuroChallenge Kupası Dörtlü Finali yarın İtalya'nın Bologna kentinde başlayacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR  - İtalyan ekibi Reggio Emilia'nın ev sahipliğinde yarın başlayacak FIBA EuroChallenge Kupası'nda Dörtlü Finali sonunda kupayı kazanacak 11'inci ekip belli olacak.

Royal Halı Gaziantep'in yanı sıra İtalya'dan Reggio Emilia, Macaristan'dan Szolnoki Olaj ve Rusya'dan Triumph Lyubertsy takımlarının katılacağı dörtlü final müsabakaları yarın İtalya'daki PalaDozza Spor Salonu'nda başlayacak.

Basketbolda 2003-2004 sezonunda FIBA Avrupa Ligi, 2005-2006'dan itibaren FIBA EuroCup ve 2008-2009'dan sonra da FIBA Avrupa Challenge Kupası adıyla sürdürülen organizasyonda İtalya ikinci kez dörtlü finale ev sahipliği yapacak.

Daha önce Türkiye'nin iki kez ev sahipliği yaptığı dörtlü finalde 2004-2005'te FIBA Avrupa Ligi adıyla Fenerbahçe'nin ev sahipliğinde Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan finallerde Fenerbahçe 4'üncü olurken, geçen sezon Karşıyaka Spor Salonu'ndaki dörtlü finalde Pınar Karşıyaka finalde Rus ekibi Krasnye Krylia'ya yenilerek 2'nci olmuştu.

İtalya'nın daha önce 2008-2009'da ev sahipliği yaptığı organizasyona Türkiye ve İtalya'nın dışında Rusya, Ukrayna, İspanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Belçika ve Macaristan ev sahipliği yaptı.

En çok kazanan Ruslar 

Beşiktaş'ın 2011-2012 sezonunda mutlu sona ulaştığı kupada, geçen sezon İzmir'deki dörtlü finalde Rusya'dan Karsnaye Krylia kazanmıştı. Kupada şimdiye kadar Rus ekipler 3 kez mutlu sona ulaşırken, İspanyollar 2, Türkiye, Letonya, İtalya, Almanya ve Slovenya temsilcileri de 1'er kez müzesine götürdü.

Etiketler