10 °C

FIFA: 2022 Dünya Kupası yeniden oylanabilir

FIFA Başkan Yardımcısı Boyce, Katar hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddialarının kanıtlanması halinde, 2022'de Dünya Kupası'nın hangi ülkede düzenleneceğine dair oylamanın yenilenebileceğini söyledi

FIFA: 2022 Dünya Kupası yeniden oylanabilir

LONDRA - Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkan Yardımcısı Jim Boyce, Katar hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddialarının kanıtlanması halinde, 2022'de Dünya Kupası'nın hangi ülkede düzenleneceğine dair oylamanın yenilenebileceğini söyledi.

BBC yayınına katılan Boyce, "Eğer hatalı uygulamalar yapılmışsa bunu çok ciddiye alırız" dedi.

2010'daki oylamayla ilgili devam eden bir soruşturma olduğunu hatırlatan Boyce, soruşturmadan çıkacak sonuca göre karar alınacağını ifade etti.

Boyce'un açıklamaları, Sunday Times gazetesinin "Katar Dünya Kupası oylamasını kazanmak için 5 milyon dolar rüşvet verdi" haberinin ardından geldi.

'Katar rüşvetle Dünya Kupası'nı aldı' iddiası

İngiliz Sunday Times gazetesi, Katar'ın 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapabilmek için FIFA yetkililerine 5 milyon dolara varan ödemeler yaptığını yazdı.
Gazete, 2010 yılında yapılan oylama öncesinde Katar'ın rüşvetle devreye girdiğini iddia etti.

Sunday Times'ın haberinde, eski Katar Futbol Federasyonu Başkanı ve FIFA eski Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Hammam'ın yapılan ödemelerin arkasında olduğu belirtiliyor.

Bin Hammam ve Katar 2022 organizasyonu, bin Hammam'ın görevini kötüye kullanarak Katar adına lobi yaptığı iddialarını reddetmişti.

Sunday Times'ın ele geçirdiği e-mail yazışmaları ve banka transfer bilgilerinde, 65 yaşındaki bin Hammam'ın FIFA'da görev yaparken bir yandan da Katar için lobi faaliyetlerinde bulunduğu belirtiliyor.

İddiaları konuşmak üzere Bin Hammam'a ulaşmaya çalışan Sunday Times, herhangi bir yorum yapılmadığını kaydetti.
 

Soruşturma devam ediyor

Bin Hammam'ın, Dünya Kupası'nın hangi ülkede yapılacağının belirleneceği oylama öncesinde oy hakkı olmayan FIFA yetklilileri aracılığıyla oy hakkı bulunan isimleri etkilediği iddia ediliyor.

Gazete'nin bir diğer iddiası ise, bin Hammam'ın bir FIFA yetkilisinin devam eden davasındaki tüm masrafları 305 bin euro ödeyerek üstlendiği.

FIFA üyeliği askıya alınmak üzere olan FIFA üyesinin bin Hammam'ın finanasal desteği sayesinde temyize gidebildiği ve oylamada yer alabildiği ifade ediliyor.

FIFA'yı da kapsayan yolsuzluk iddialarının ardından 2022 Dünya Kupası oylamasının yenilenmesi yönündeki baskıların artması bekleniyor.

FIFA baş müfettişi Michael Garcia, Katar'a dair iddialar için bir soruşturma yürütüyor. Yeni iddiaların da bu soruşturmanın bir parçası haline geleceği tahmin ediliyor.

BBC'ye konuşan FIFA Başkan Yardımcısı Boyce,"Garcia'nın sonuna kadar arkasındayız. Görevini tamamlamak için gidip istediği kişiyle dilediği gibi konuşabilir. Tüm dellillerin toplanmasının ardından raporu bekleyeceğiz" dedi.

Baş müfettiş Garcia, Pazartesi günü Umman'da Katar 2022 organizasyon heyetiyle bir toplantı yapacak. Ancak Sunday Times'ta yer alan haber sonrasında bu toplantının ertelenebileceği de ifade ediliyor.

 

 

 

 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.