5 °C

Galatasaray'dan 'ada' açıklaması

Galatasaray Kulübü, Kuruçeşme'de bulunan Galatasaray Adası'nın imara aykırı bölümleri için İBB ekipleri tarafından yıkım başlatılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Galatasaray'dan 'ada' açıklaması

Sabah 07.00 sıralarında Galatasaray Adası'na gelen yıkım ekipleri, yoğun güvenlik önlemleri aldı. Gemi ile adaya götürülen dozer, yıkım çalışmalarına başladı.

Çalışmalar sırasında karada çevik kuvvet ekiplerinin, denizde ise deniz polisi ve deniz zabıtasının güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Adanın işletmecileri de, malzemelerini gemiyle karaya taşıdı.

Kanuna uygun olacak

Sarı-kırmızılı kulüp bu olay üzerine resmi sitesinden bir açıklama yayınlayarak, adanın kanuna uygun şekilde yeniden düzenleneceğini bildirdi.

Gayrimenkulün kiracısı tarafından hukuka aykırı yapılan eklemeler nedeniyle ilk olarak 21 Mart 2012 tarihinde yıkım kararı alındığı aktarılarak, süreç hakkında bilgi verildi.

Galatasaray Kulübünün mülk sahibi olarak yıkım kararına karşı dava açtığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Söz konusu dava kapsamında, 26 Eylül 2012'de keşif yapıldı. 28 Şubat 2014 tarihinde karar kulübümüzün aleyhine çıktı. O tarihte temyiz yoluna gidildi. 8 Ekim 2015 tarihinde karar onandı. Karar düzeltme yönündeki 10 Şubat 2016 tarihli başvurumuz da 21 Şubat 2017'de reddedilince yıkım kararı kesinleşmiş oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, bugün sabahın ilk ışıklarıyla beraber kararı uygulayarak adada yıkıma başladı. Yıkılan yerler, kira sözleşmesi bitmesine rağmen hukuku hiçe sayan şahsın yaptığı eklentilerdir."

Yeniden düzenlenecek

Davalı olunan işletmeciden adanın geri alınacağı belirtilen açıklamada, "Bu noktadan sonra, yıllardır adada işgalci konumunda olan kiracının burayı kullanması mümkün değildir. Ada, en kısa sürede, Galatasaray Adası ile ilgili olarak yapılan olağanüstü genel kurulda alınan karar gereğince, kanuna uygun şekilde yeniden düzenlenerek, Türk sporuna ve üyelerimize hizmet vermeye devam edecektir" denildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.