10 °C

Güneş: Yeni sezonda zor bir yarış olacak

Beşiktaş'ın teknik patronu Güneş, takımla alakalı merak edilenleri anlattı. Güneş, yeni sezonun zor olacağını belirterek, rakip takımları önemsediklerini söyledi.

Güneş: Yeni sezonda zor bir yarış olacak

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş düzenlediği basın toplantısında, yeni sezon çalışmaları, hazırlık karşılaşmaları, kadro yapısı, alınacak ve satılabilecek futbolcular, başlayacak olan Lig'den beklentisiyle birlikte tüm konulara açıklık getirdi.

Forvette bir oyuncuya daha ihtiyaçları olduğunu belirten Şenol Güneş, "Kanat oyuncusu da almamız gerekiyor. Gitmesi ve gelmesi gereken oyuncular olacaktır. Yani iki oyuncuya ihtiyaç var. Çalışmalar tempo olarak iyi. İlk hazırlık kampını burada geçireceğiz. Çin konusunda fikir ayrılıkları vardı.Takımı en az olumsuz etkileyecek durumda Çin kampını geçirmek istiyoruz. Las Palmas, Malaga ve Real Betis ile maç yapacağız" dedi.

"Farklı olmak istiyoruz"

"Yeni sezonda zor bir yarış olacak. Bütün rakipleri önemsiyoruz" diyen deneyimli çalıştırıcı, "Değer veriyoruz. Rakip olmazsa, biz olmazsak onların anlamı olmaz. Hepsi en iyi futbolu oynamak için sahaya çıkacak. Beğeni kazanmak farklı olmak istiyoruz. Rakiplerin saygı duyacağı futbol oynamak istiyoruz. Rakip tarafların ve kendimizin beğeneceği futbol oynamak arzusundayız" ifadelerini kullandı.

Pepe ve Quaresma'nın durumu

"Pepe ve Quaresma İspanya kampına gelecekler. Geç gelişleri bize olumsuz yansıyacak" diyerek sözlerine devam eden Güneş, "Pepenin kariyeri ile ilgili söyleyecek bir şey yok. Saygıyı hakediyor. Son 6 yılda herhangi bir olumsuzluğu yok. Saha içerisinde hata yapabilir önemli olan sürdürmemektir. Tecrübesiyle yeteneğiyle liderlik vasfıyla katkı yapacagını düşünüyorum. Stoper mevkisi yeterli. Gelen isimlerle ilgili son kararı yönetim veriyor" diye konuştu

"Şunu alın diye bir arzum olmadı"

Teknik konuların, idare ve ekonomik konumla desteklendiğini belirten başarılı teknik adam şu ifadeleri kullandı:

"Burak Yılmaz ve Volkan Şen'de çalıştığım yetenekli oyuncular. Ama şunu alın demedim. Yetiştirmek için az uğraşıyoruz. Hemen kaybediyoıruz. Onun haklarını biz savunmalıyız. Zayıf düştüğü anda yok etmeye alıyoruz. Güçlü olduğu zaman da şımartıyoruz. Oyunculuğuna karakterine çok inandığım kişiler. Burak ve Volkan yeteneki başarılı oyuncuların başlarında geliyor. Milli Takıma alınma nedenleri performans olarak ligin iyilerinden. Gündeme gelirse o zaman konuşurum. Ekonomik olarak Türk oyuncu olarak gelirse önüme olumlu bakarım. Forvet arıyosunuz, alabilmek için kulüp dengelerini bozmak gerekiyor. Bonseverisi yok fiyatı bize uygunsa neden almayalım? Merak etmesinler içine girdikten sonra hata yapsa bile sürdürecek durumda değiller. Eski hatalar yüzünden yük binidirip mahkum etmek doğru değildir."

"Hayalimiz final oynamak"

"Amacımız diğer takımlarla kavga etmek değil. Hakemlerle ilgili hiç konuşmama, ya da az konuşmak istiyoruz. Şampiyonlar Lig'inde hedefimiz gruptan çıkmak. Hayalimizdir final oynamak isteğimizdir" ifadelerini kullanan Güneş, "Tecrübe olarak sıkıntımız yok. Eşleceğimiz takımlar ve grup düzenide önemli. Gökhan İnler iyi bir oyuncu ama oynama şansı açısından sıkıntı çeken bir oyuncuydu. Ani ayrıldı. Geçen sene şansı az buldu. Ayrılma konusunda benle değil yönetimle görüştü. Ne düşündü ne konuştu bilmiyorum. Yazın olması benim için iyi oldu. Oyuncu olarak memnundum ama oynama şansı veremedim. Bazen istesenizde oynatamıyorsunuz" şeklinde açıklamada bulundu.

Orta sahadaki oyuncu durumu

Güneş, "Kağıt üstünde bu bölgede Atiba, Oğuzhan,Tolgay, Talisca, Necip, Gökhan arasında bir yarış olacak. orta saha için bir talebim yok. Teknik olarak olabilir ama ekonomik idari pozisyonu var. Başkan ve yönetim verecek kararı. Olumsuz bir oyuncu değil" dedi.

"Talisca yanlış yaptı"

Talisca'nın annesinin rahatsızlığından dolayı takımda yer almayıp idman eksikliği yaşadığını belirten Güneş, "Annesinin durumu üzüntü verici ama durarak bişi yapamaz. Doktor tedavi eder oyuncu edemez. İdman eksikliği olacak. Performans olarak takımla çalışmadan olmaz. Doğru yapmadı. Öğrenecek öğreteceğiz. Var olan sorunu nasıl çözeceğiz ona bakacağız. Çalışmayan oyuncunun şansı az olur. Bu tip sorunları olduğu için bırakmışlar. Bu iş sevgi işi severse sıkıntıya katlanırsan yaparsın zora katlanmak gerekiyor. Ortada bir sorun yaratmış oldu. O ben yönetim oturup çözeceğiz" diye yorumda bulundu.

"Marcelo konusu uzamasın"

"Marcelo'yu Lyon istiyor belli para veriyorlar biz de belli bir para istiyoruz" diyen Güneş, "Koyun  alıp satmıyoruz. Uzatılması doğru değil. Burada memnun kendisi. Çok daha fazla para verse nolur o zaman versinler. Uzadığı zaman konunun özü kaybolur. Bazı oyuncuları gidecek diye yazıyosunuz sonra kalıyor. 1 tane pardon yok. Marcelo'da, Oğuzhan'da benle beraber. Satılırsa ne olur beni aşar o konu" ifadelerini kullandı.

"Bu yıl daha farklı"

Güneş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Başlangıçta oyuncu sayısı azdı. Geçen sezon sonunda 27 oyuncu vardı. Sıkıntılar var saygıyla karşılıyorum. Transferler erken olursa daha iyi olur. Geçen sene Eylül'de transfer yaptık tuttu. Defansta sayı çoğaldı. Şans bulamamaları az olduğu için gidebilirler. Türkiye'nin her takımında oynabilecek oyuncular Franco ve Milosevic. Mustafa Pektemek'in gitmesini istemem. Zaten sıkıntı var neyin ne olacağını bilmiyoruz. Cenk olmadığı zaman santrfor yok. Şu anda gitmesine karşıyım. Transferle ilgili çok bilgim olmadığı için, Aboubakar'ı  düşünüyorum ama olmayabilir. Porto bırakmıyorsa  bitti. Uzatmaya gerek yok. Uzaması doğru değil. Kafa attı diye geçen sene herkes kovuyordu, şimdi niye almıyorsunuz diyorlar. Demba Ba iyi işler yaptı ama şu an sakat. Gignac iyi bir oyuncu. Olursa hayır demem ama hangisi olacağını bilmiyorum. Sizin yazıp çizdikleriniz var. Alacağımız oyuncu ekonomik olacak. Costa'ya hayır demem. Benle değil yönetimle görüşür. Tamer Tuna kalacağını söylüyordu ama sonradan ayrlımak istedi. Herkes gibi o da katkı yaptı. Başarılar diliyoruz.. Buradan her ayrılan için üzülürüm. Ama herkesin kendi hayatı var. Aradım başarılar diledim. Onun yerin yardımcı düşünmüyorum."

"Caner'in süreye ihtiyacı var"

Açıklamasının devamında Caner Erkin'in durumuna da değinen deneyimli çalıştırıcı, "Caner'i kanada koyarsak uçar. 1 sene ayrı kaldı çalışıyor. Alternatifimiz var ama bizim aradığımız çözüm o değil. Alternatifi yapmak zorundayız. Formdaysa oynatırız. Kadro içinde oynamalar yapabilirsiniz. Caner çalışıyor zamana ihtiyacı var .Olumsuz değilim ama Caner'i görmedik. Niyeti katılımı çok iyi ama müsabaka oynamak farklı. Geçen sene çok istedi. Ama eksik kaldı bu normal. 1 sene sakalık süresi yaşadı. Hazırlık maçları kıstas olacak" bilgisini de verdi.

"Oyuncunun genç olmasını isterim"

"Ben isterim ki genç olsun. Tecrübeli bir oyuncu gibi oyunu görsün" diye konuşan Güneş, "Mesela Oğuzhan. İnler de 33 yaşındaydı ama yaşlı diye bırakmadık. Lens ve Ben Arfa daha önce konuşuldu. Olursa kulübün kararına bağlı. Santrfor açık ben onlara o bölgeyi vereyim. Kanatlarda Demba ba Aboubakar olsa bu kadar ısrar etmezdim, bana yeterdi. Babel ideal bir santrfor değil. Demba Ba tipi bir oyuncu daha iyi olur" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.