6 °C

İstanbul Boğazı'nda yüzme şöleni

İstanbul Boğazı'nda Kanlıca ile Kuruçeşme arasındaki parkurda yapılan 29. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nda genel klasmanda Rus sporcular erkeklerde Eliseev, kadınlarda ise Kochetkova birinci oldu

İstanbul Boğazı'nda yüzme şöleni
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 29'uncusu düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nı genel klasmanda Rus sporcular erkeklerde Evgeny Eliseev, kadınlarda ise Kristina Kochetkova kazandı.


İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirilen ve Anadolu Yakası'nda Kanlıca İskelesi'nden başlayarak, Avrupa Yakası'nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünde son bulan yaklaşık 6,5 kilometrelik yarışa 49 ülkeden erkek ve kadın 2 bin 277 yüzücü katıldı.

Yarışta sporcuların ayaklarına bağlanan çipler sayesinde dereceler belirlendi. Yüzücülere parkur boyunca herhangi bir sıkıntı durumunda müdahale etmek için çeşitli deniz araçları eşlik etti.

Geçen yıl "dünyanın en iyi açık su yüzme organizasyonu" seçilen yarışta birinciler Rusya'dan çıktı.  Genel klasmanda erkeklerde Eliseev, 50 dakika 58 saniyelik derecesiyle birinci olurken, Doğukan Ulaç ikinci, Erge Can Gezmiş üçüncülüğü aldı.

Kadınlarda ise Kochetkova, 54 dakika 57 saniye ile ilk sırayı aldı, geçen yılın şampiyonu Nilay Erkal yarışı ikinci, Buse Topçu ise üçüncü olarak tamamladı.

İlk üçe giren sporculara madalya ve ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim verdi.

Öte yandan yarışların başladığı ilk yıldan itibaren her organizasyonda yüzen 87 yaşındaki Levent Aksüt bu sene de İstanbul Boğazı'nda en yaşlı sporcu olarak kulaç attı.

Genel klasman sonuçları 

Yarışta genel klasmanda dereceye giren erkeklerde Evgeny Eliseev (Rusya) 50.58 derece ile birinci, Doğukan Ulaç (Türkiye) 52.21 ile ikinci, Erge Can Gezmiş (Türkiye) ile 52.23'le üçüncü oldu.

Kadınlarda ise Kristina Kochetkova (Rusya) 54.57 ile birinci olurken, ikinci sırada 55.01'lik dereceyle Nilay Erkal (Türkiye), üçüncü sırada işe 55.08'le Buse Topçu (Türkiye) yer aldı.

Yarışta ayrıca 11 ayrı yaş kategorisinde derecelendirme yapıldı. 

"Türkiye güvenli bir ülke"

Türkiye'nin büyümeye ve spor aktivitelerini geliştirmeye devam edeceğini söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Türkiye güvenli bir ülke ve turizmde, kültürde güvenli bir nokta. Bu ülke büyümeye, spor aktivitelerini geliştirmeye devam edecek. Organizasyonda emeği geçen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine, Samsung'a ve katılımcılara teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Yarışın bir "meydan okuma" olduğunu vurgulayan Bakan Bak, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Güzel bir günde, güzel bir organizasyon yaşadık. İki kıta arasındaki tek yarış bu. Geçen yıl da ödül almış bir yarış. Burası bir meydan okuma yeri. İnsanlar anılarında, 'Ben Boğaz'ı karşıdan karşıya geçtim, Asya'dan Avrupa'ya yüzdüm.' diyor. Dolayısıyla bir 'meydan okuma' var. Güzel bir yarış oldu. Bu yıl da sponsorlarımız var. Samsung 5 yıldır sponsorluk yapıyor. Hava güzel ve seyirciler de güzel bir ortam oluşturdu. İki bin sporcunun başvurduğu bir yarış. İnsanlar sudan yüzleri güler şekilde çıkıyor. Yani meydan okumayı gerçekleştirmiş olarak çıkıyorlar. Boğaz bir inci, İstanbul dünyanın incisi. Türkiye bizim göz bebeğimiz."

Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türkiye'nin spora büyük yatırımlar yaptığını aktararak, "Kendisi sporun içinden gelen bir politikacı. Sporu ve sporun kitlelere ulaştığını da çok iyi biliyor. Yapılan altyapı yatırımları ve tesisler olmak üzere büyük aşamalar kaydedildi. Tesisiniz olmazsa size organizasyon verilmesi mümkün değil. Türkiye büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam edecek" şeklinde açıklamalarda bulundu.

İstanbul Boğazı'nda yüzme şöleniİstanbul Boğazı'nda yüzme şöleni

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.