16 °C

İşte Fenerbahçe'nin borcu

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu toplantısı, başladı. Toplantıda konuşan Başkan Yıldırım "TFF hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi. Kulübün toplam borcunun ise 386 milyon 741 bin 96 lira olduğu açıklandı.

İşte Fenerbahçe'nin borcu

Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, son toplantıyı ekim ayında yaptıklarını hatırlatarak, "Aradan geçen üç ay içinde kulübümüzde ve ülkemizde cereyan eden olaylar oldu. Kulübümüz yönünden sevindirici olmakla birlikte, ülkemiz yönünden herkes gibi bizleri de derinden üzen hadiselerle karşılaşmamızdan dolayı pek keyifli değiliz" dedi.

Daha sonra konuşma yapmak için kürsüye çıkan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, "PFDK ve Tahkim Kurulu'nu tanıma gibi bir durumumuz yok artık" dedi.

Aziz Yıldırım, "Yapmadığımız suçlardan dolayı suçlandık ve isyan ettik. Artık bizim PFDK ve Tahkim Kurulu'nu tanıma gibi bir durumumuz yok. TFF içerisinde kurullarında ve her yerinde FETÖ'cülerin olduğunu söylüyorum. Belge ve bilgilerle bunu söylüyorum. Bana da onlar ceza veriyorlar. TFF ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusu yapıyorum. Hafta başı sanıyorum müracaatı yapmış olacağız ve bana FETÖ'cülerin ceza verip vermediğini öğreneceğiz. TFF başkanı biz FETÖ'cülerle savaş yaparken FETÖ'cü avukatla geldi Beşiktaş'ta ifade verdi elini kolunu sallayarak gitti. Galatasaray yöneticisi canı yandı konuştu haklı olarak, Aykut Kocaman konuştu bir işlem yapıldı mı? Hayır. Ama bana ve Fenerbahçe'ye olduğu zaman ceza veriliyor. Mahkemede hesaplaşacağız bunlarla. Televizyonda duayen diyorlar sayın Cavcav öldü sıra bende diye bekliyorlar galiba. Ölmem. Attıkları insanlara damga vurdular. MHK eski başkanı FETÖ'cümüydü? Kamuoyuna açıklama yapın. Eğer öyleyse geçen seneki bütün kararlar şaibelidir."

Borç ayrı sponsorluk ayrı

"TFF Başkanı konuşmasında, 'Sayın Mehmet Ali Aydınlar federasyon başkanı seçildiğinde Fenerbahçe'nin en büyük sponsoruydu. Böyle ilişkiler olabilir' diyor. Mehmet Ali Aydınlar gibi 100 tane sponsor vardır onlar borç vermiyorlar. Beyefendinin Beşiktaş yönetimine karşı 100 milyonumu isterim diye sopa elinde. İstediği anda Beşiktaş transfer yapamaz, ödemelerinde zorluklar yaşar. O zaman borç vermekle sponsor anlaşması ayrı şeyler. Sayın Demirören bizlerinde senin kadar alacaklarımız vardır hibe ettik. Siz de edin bunu ortadan kaldırın. Aksi halde hep şaibe olacak. Beşiktaş kazanacak ki sizin paranızı ödesin."

İmzarlarsam mahkemeye verebilirsiniz

"Yayın ihalesi yapıldı 500 milyon dolara ihale yaptık denildi. 500 milyon doların 250 milyon doları dolar olarak hesaplanacak geriye kalan TL'ye çevrilerek her yıl artışla devam ettirilecek. Bize bunlarla ilgili bilgi gönderin biz de ne olacağız filan bilelim. İhale günü kur 3.260 TL imiş. Sonra kur devamlı yükseliyor. Bunun uygulama tarihi 1 Haziran 2017. Şimdi o zaman kuru 3.260'tan sabitleyelim diyorlar. O zaman kur 4 lira olursa aradı farkı indiriyorlar. Ben kabul etmedim imzalamadım. İhale iptal olur dediler. Olsun. doğru olmayan bir şeyi imzalamam. Ben sizin onayınızı almadan yapamam. Yaparsam yarın beni mahkemeye verebilirsiniz, SPK'ya şikayet edebilirsiniz.

Lig TV'de birini aldılar haber müdürü yapmaya çalışıyorlar. 3 Temmuz sürecinde Trabzonspor'la bizim aramızdaki bu kavganın sebeplerinden biri de bu şahıstır. Bu adamı kabul etmeyiz dedik. Pazartesi 5'e kadar açıklamazlarsa biz bunu almıyoruz diye Lig TV ile ilgili olan dekoderimiz Pazartesi günü 5'te iptal edeceğiz sizlere de bildireceğim."

Quaresma, Fenerbahçe'ye gelmek istedi

Mehmet Ekici transferinde Beşiktaş’ın etik davranmadığını savunan Yıldırım, Quaresma’nın da Fenerbahçe'ye gelmek istediğini itiraf etti.

"Biz Mehmet Ekici transferinde Trabzonspor ile olan durumlardan dolayı devreye girmek istemiyorduk. Ancak Trabzonspor yönetimi bize ‘Biz bu futbolcunun Galatasaray’a gitmesini istemiyoruz. Siz ister misiniz?’ dediler. Biz de Advocaat’a sorduk ve olur yanıtı aldık. Bugün Mehmet Ekici hakkında algı operasyonun düzenleniyor. Bundan iki ay önce bizden Fernandao ve Aatıf’ı istediler. Biz de ‘Fernandao’yu veremeyiz ama Aatıf’ı ilerleyen dönemde verebiliriz’ dedik. Bunun üzerine biz de Mehmet Ekici ile görüştük. Bu izni Trabzonspor verdi. Biz de Aatıf ile görüşmeleri için izin verdik. Aatıf gitmek istemedi. Biz de bonservis bedelini 1 milyon 750 bin euro’ya çıkardık. Bu arada devreye giren Beşiktaş, Mehmet Ekici’nin bize gelmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Geçmişte bize Beşiktaş’tan gelmek isteyen futbolcuları almayacağımızı bizzat başkanı arayarak söyledim. Biz böyle etik davrandık. Beşiktaş etik davranmıyor. Bu durumda Mehmet Ekici yıl sonuna kadar Trabzonspor’da kalır. Oyuncu üzerinden şu anda bazı oyunlar oynanıyor. Siyasi baskıların olacağı da ailesine iletiliyor. Bunlar etik değil. Biz 2 milyon euro net bonservis bedeli ödeyeceğimiz söyledik. Ama bu da kabul edilmedi."

Quaresma açıklaması

"Beşiktaş’a gelince… Beşiktaş ile Trabzonspor arasındaki anlaşma nedir? İki takım da SPK’ya bağlı… Ama kimse sormuyor. Sormayacaklar da… Beşiktaş kulübünden bazıları bize gelmek istiyor. Quaresma’nın avukatı bizi aradı. Bize gelmek istedi. Yazılı şartlarını gönderdi. Bize gelmek için istedikleri elimizde… Ama almayacağız. Bunu bilsinler. Başka oyuncular da gelmek istiyor. Sözleşmesi bitince bize gelmek isteyen Beşiktaşlı futbolcular var. İsterlerse hepsinin ismini veririm."

Terim görevden ayrılmalı

Sarı-lacivertli kulübün başkanı, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e de çağrıda bulundu. Yıldırım yaptığı açıklamada, "Fatih Terim'in şahsıyla ilgili herhangi bir problemim yoktu ama bu görevden ayrılmalıdır. Tek bir görevin başında olmalıdır. İkisi aynı anda olmaz. Terim'in aldığı para bizi ilgilendirmez. Fakat Avrupa'daki gibi 5-10 yıllık planlamalar yapılmalıdır. Ben, bizim Müjdat Yetkiner'den rapor istedim. Şu anda çalışmalarımız olduğunu buradan söylüyorum. Rezerv takımlar kurulmalı" diye konuştu.

Transfer açıklaması

"Futbol takımına transfer yapmak için uğraşıyoruz. Bir yabancı oyuncu ile belirli bir noktaya geldik, yüzde 100 olur diyemiyorum, maddi kaynakları açmaya çalışıyoruz. Bu dönemde oyuncu almak ve satmak çok kolay değil. Kurların bu kadar artmasından dolayı kulüplerin ekonomileri sarsıldı. Geçtiğimiz yıldan bu yana kurda yüzde 30 fark var. Bu da demek oluyor ki, oturduğunuz yerden yüzde 30 borçlarınız artmıştır. Amatör şubelerde zaten 80 trilyon açık vardı. Futbol ve basketbolda olan yüzde 30 kur artışlarından dolayı da nerelere geldiğimizi görüyoruz. Olduğumuz yerde vergilerde de artış olmaktadır" dedi.

Borç arttı

Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğinin borcu geçen yıl açıklanan rakamlara göre 132 milyon 259 bin lira arttı.

Geçen yıl ocak ayında yapılan yüksek divan kurulunda borç 254 milyon 482 bin 23 lira olarak açıklanmıştı. Bu yıl ise bu rakamın yaklaşık 132 milyon artarak 386 milyon 741 bin 96 liraya yükselmesi dikkati çekti.

Fenerbahçe'nin mevcutları ve alacağı ise geçen yıl 13 milyon 787 bin 849 lira olarak bildirilmişti. Bu rakam ise 1 yıllık sürede yaklaşık 1 milyon lira artarak 14 milyon 995 bin 798 liraya yükseldi.

Öte yandan derneğin 2015 yılına göre 2016'da gelirleri de azaldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği 2015 yılında 204 milyon 368 bin 522 lira gelir elde ederken, 2016 yılında bu rakam 43 milyon lira azalarak 161 milyon 362 bin 14 lirada kaldı. Derneğin gideri ise 2015 yılına göre 2016'da yaklaşık 4 milyon lira artarak 257 milyon 725 bin 687 ulaştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap