9 °C

Koşamayanlar için dördüncü kez koşulacak

Wings for Life World Run, dünyanın dört bir yanında omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmaları desteklemek üzere 2017 yılında dördüncü kez koşulacak.

Koşamayanlar için dördüncü kez koşulacak

Dünyanın dört bir yanında omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmaları desteklemek amacıyla koşulanWings for Life World Run, bu sene 7 Mayıs’ta dünya çapında 33 ülkede koşulacak. Geçtiğimiz yıl 203 ülkeden, 130 bin katılımcı toplamda 1.255.000 kilometre koşmayı başardı. Geçen sene 12 ayrı saat dilimini kapsayan 34 lokasyondaki koşularda elde edilen tüm gelir, Wings For Life Vakfı’na aktarıldı ve omurilik felcinin tedavisi için araştırmalara fon yaratmak amacıyla kullanıldı. Wingsfor Life World Run Dördüncü yılında 33ülke ve 150binden fazla koşucu hedefiyle dünyanın en büyük koşularından biri olmak yolundakini hedefini devam ettiriyor. Yüzbinlerin aynı anda koşarak omurilik felçinin tedavisine yönelik araştırmalara kaynak yarattığı koşunun kayıtları açıldı.

İzmir ikinci kez ev sahibi

Wings for Life World Run’ın Türkiye ayağıbu yıl ikinci kez İzmir’in ev sahipliğinde gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl 8 bin kişinin omurilik felcinin tedavisi için kayıt olduğu koşu, bu yıl da yoğun katılıma sahne olacak. 7 Mayıs’taki koşu için start İzmir’de saat 14:00’de verilecek. 2016 koşusunda 8bin kayıtla Wingsfor Life World Run’ın en kalabalık ikinci şehri olan İzmir’de hedef yine dünyada en çok koşucunun yarıştığı koşulardan birini düzenlemek.Herkesin katılabileceği bu yarışta tekerlekli sandalye sporcuları da tüm koşucularla aynı anda yarışa başlayacak.

Özgün koşu deneyimi

Wings for Life World Run farklı formatıyla da koşucular için ayrı bir deneyim yaratıyor. Koşucuların tüm dünyada aynı anda koşmaya başlamasından tam 30 dakika sonra, sabit bir hızla ilerleyen yakalama aracı, sporcuları takip etmeye başlıyor.Yakalama aracının yanından geçtiği sporcu için yarış sona ermiş oluyor. Tüm dünyada yakalama aracının en son yanından geçtiği sporcu, global şampiyon ilan ediliyor.

Rekor İtalyan Calcaterra’nın

Her yıl yükselen rekor mesafede de bu seneki yarışın hedefi 90 kilometre barajının üzerine çıkmak. Üst üste 2 kez dünya şampiyonu olan Etiyopyalı Lemawork Ketema 2014’te 78 kilometre, 2015’te 79 kilometre koşmuştu. 2016 yılında ise Giorgio Calcaterra, 88.44 kilometrelik koşusu ile hem Ketema’nın unvanını el geçirdi hem de rekoru bir hayli yükseğe taşıdı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.