11 °C

Milli maç öncesi yayın krizi

A Milli takımımızın Hollanda ile oynayacağı önemli maçın canlı yayınıyla ilgili kriz yaşanıyor. Show TV'den yapılan açıklamada; Milli maçın Show TV'den yayınlanmasının mümkün olmadığı ancak başka bir kanaldan yayınlanmasında da engel olmadığı belirtildi

Milli maç öncesi yayın krizi

A Milli Futbol Takımımız, EURO 2016 Elemeleri'nde 28 Mart Cumartesi günü Amsterdam'da Hollanda ile kritik bir maç oynayacak. Her iki takım için de büyük önem taşıyan bu karşılaşma öncesi 'canlı yayın' krizi yaşanıyor.

Krizin nedeni ise TMSF’nin 11 Mart’ta aldığı “Show TV’nin maçı yayınlamaması” kararı...

Futbolda 2016 Avrupa Şampiyonası ile 2018 Dünya Kupası eleme maçlarının yayın hakkı 2014 Mart’ında UEFA tarafından ihaleye çıkarıldı. Bu ihalenin Türkiye haklarını Sadettin Saran’ın şirketi kazandı. Saran, daha sonra alt lisans anlaşmasıyla bu hakkını AKS TV’ye verdi.  

TMSF, AKS TV’nin yayın kanalı olan Show TV’nin  yönetimini üstlenmiş durumda. TMSF, Show TV’den yayınlanacak maçlarla ilgili olarak üst yönetim 11 Mart’ta Hollanda maçını “yayınlamama” kararı aldı.

Show TV'den açıklama 

Show TV Hollanda-Türkiye Milli maç yayınına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2014 yılında yapılan protokol ile, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası kapsamında Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın oynayacağı eleme maçlarının Show TV’de yayınlanması konusunda ilgililer arasında mutabakata varılmıştır.

Bilindiği üzere, Ocak 2015 tarihinde Show TV’nin yönetimi değişmiştir. Show TV yeni yönetimi, milli maç yayınları konusundaki mutabakatı ekonomik ve ticari açıdan yeniden değerlendirmiş ve söz konusu maç yayınlarının mevcut koşullar çerçevesinde kanalımız tarafından yapılmasının mümkün olmadığı kanaatine vararak, bu hususu distribütör şirkete bildirmiştir.

Bildirim tarihinden itibaren söz konusu milli maçların başka bir televizyon kanalında yayınlanması ile ilgili olarak ise Show TV açısından ya da Show TV’den kaynaklanan herhangi bir engel bulunmamaktadır.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Show TV"

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.