TFF'den Hacıosmanoğlu'na sert tepki

Türkiye Futbol Federasyonu, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun Fenerbahçe ile oynayacakları maç öncesi yaptığı açıklamalara tepki gösterdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bugün oynanacak Fenerbahçe derbisi öncesi Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun, "Maçın hakemi Bülent Yıldırım'ı aradım ve maçı hakkaniyetli yönetmesini istedim" açıklamaları spor kamuoyuna bomba gibi düşmüştü.

TFF bu açıklamaların ardından Hacıosmanoğlu'nda sert tepki gösterdi ve PFDK'ya sevk etti. Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Spor Toto Süper Lig Süleyman Seba Sezonu'nun 19. haftasında oynanacak Fenerbahçe A.Ş.-Trabzonspor A.Ş. müsabakası öncesi Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu tarafından yapılan açıklamalar, Federasyonumuz tarafından takip edilmiştir. Bu tür, kulüp bünyesinde veya camianın belirli kesimlerinde onay bulduğuna inanılan popülist açıklamaları doğru bulmadığımızı bir kez daha vurgulamak isteriz.

Aklıselim sahibi spor seyircisi ve Türkiye futbol kamuoyu bu tip söylemlerden bıkmış ve huzurlu bir futbol ortamı arayışındadır. Futbol dünyamızda ahengi bozan ve Türk hakemlerini zan altında bırakan bu açıklamaların artık bir son bulması gerekmektedir. Futbolda hatalar olabilir. Bu futbolun evrensel doğasıdır ve hatalar oyunun tüm paydaşları için geçerlidir. Oyuncular, teknik adamlar, yöneticiler gibi hakemler de zaman zaman hatalar yapabilir. Ancak hiç kimse herhangi nesnel bir dayanağı olmadan hakemlerimizin kasıtlı olarak hata yaptığını ortaya atamaz.

Tüm hakemlerimiz kulüp yöneticilerinin beyanatlarına göre değil sahada gördüklerini, Futbol Oyun Kuralları çerçevesinde yorumlayarak karar vermektedir. Futbolumuzda bir pratik haline gelen bu tip beyanatları hakemlerimiz ciddiye almamakta ve işlerini en iyi şekilde yapmak için çalışmaktadır.

Bunun yanında, kulüp yönetimlerinin, doğabilecek sonuçları biliyor olmalarına rağmen, takımlarını sahadan, kulüplerini ligden çekme vaatlerinin herhangi bir anlamı olmadığını, tehdit içeren yaklaşımların ise futbol ailesinin hiçbir üyesine herhangi bir faydası bulunmadığını belirtmek ister, hafta sonu tüm liglerimizde oynanacak müsabakalarda sahaya çıkacak kulüplerimize başarılar dileriz."

Bu konularda ilginizi çekebilir