10 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan stadın ismini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzonspor'un maçlarını oynayacağı, yeni stada Şenol Güneş isminin verildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan stadın ismini açıkladı

Spor Toto Süper Lig ekibi Trabzonspor'un maçlarını oynayacağı spor kompleksinin resmi protokol açılışı dün yapıldı.

Toplam 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken Akyazı Spor Kompleksi'nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.

Trabzon şehir merkezindeki Akyazı mevkisindeki denizin dolgu alanının tamamlanmasının ardından 24 Kasım 2013'te temeli atılan ve geçen sürede bütün çalışmaları sona eren tesis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla açıldı.

'Stadın adını da yine Şenol Güneş yapmaya karar verdik'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış konuşmasında, 'Bir olacağız. Diri olacağız. Kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. Kardeşlerim şuanda içinde bulunduğumuz kompleks malum Şenol Güneş olacak. Biz Şenol Güneş kardeşimizle dünya 3.lüğünü kazandık Mill Takımımızın kaptanlığını yaptı, Trabzonspor'un kaptanlığını yaptı. Biz stadın adını da yine Şenol Güneş' dedi.

"Bu tuzağa düşmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de meydana gelen hain terör saldırısının bugünkü (dün) sevinci gölgelediğini, programın çok daha farklı olduğunu belirterek, "İşin bugünkü (dün) eğlence faslını bir kenara koyduk. İnşallah bu eğlenceleri farklı bir zamanda yaparız ama bu acımıza gölge düşürmeyelim dedik. Yaklaşık 1,5 yıldır süren yoğun terör eylemleri sebebiyle sevinçlerimizi ağız tadıyla yaşayamıyoruz. Terörün amaçlarından biri ülkemizi ve milletimizi asıl çalışmalarından, hedeflerinden kopartıp, kendi kısır gündemine hapsetmektir. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Terörle mücadelemizi kesintisiz ve kararlı bir şekilde yürütürken yatırımlarımızı yapmaya, projelerimizi hayata geçirmeye, hedeflerimize doğru yürümeye de devam edeceğiz." diye konuştu. 

İstanbul'da salı günü Avrasya Tüneli'nin açılışını yapacaklarını dile getiren Erdoğan, denizin altından Avrupa'dan Asya'ya çift katlı tünelden araçların geçmeye başlayacağını söyledi. Erdoğan, "İstediğiniz kadar terör estirin, bu milleti asla bölemeyeceksiniz. Ben inanıyorum ki onlar teröre koştukça, benim milletim birliğe koşacak. Daha güçlü olacağız ve tek kişi bunlardan kalmayıncaya kadar devam edeceğiz." dedi.

Şehitlerin ve gazilerin her birinin bu toprakları tekrar tekrar vatan haline getirme mücadelesinin beratları olduğunu belirten Erdoğan, "Her bir şehidimizin hatırası sonsuza dek yüreğimizde yaşayacaktır." ifadesini kullandı.

Kayseri'de, İstanbul'da, terörle mücadelede, Fırat Kalkanı Harekatı'nda ve 15 Temmuz darbe gecesinde şehit olanlara rahmet dileyen Erdoğan, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu yaptı.

"İşte bizim Rabiamız bu. Biz bu yolda böyle yürüyeceğiz." ifadesini kullanan Erdoğan, tüm eserlerin Trabzon'a ve millete hayırlı olması dileğinde bulundu.

Başlama vuruşu Erdoğan'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından açılış törenine geçildi. Erdoğan kurdela kesimi öncesi, Trabzonspor’a katkıları dolayısıyla Katar Emiri Sani’ye teşekkürlerini ileterek, "Bu yatırımlarla birlikte yeni yatırımları da Trabzon’un takip edeceğini hatırlatmak istiyorum. Askerimizin, polisimizin tekraren gözlerinden öpüyorum. Milletimizin başı sağolsun diyorum, ailelerine sabırlar diliyorum.” dedi. 

Erdoğan, daha sonra Trabzonspor’un efsane futbolcuları arasındaki maçın başlama vuruşunu yaptı. Tribündeki taraftarların "Reis buraya" şeklindeki tezahüratları üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, tribünlere giderek taraftarları selamladı. Erdoğan, stadın deniz tarafındaki kalesine ilk penaltı atışını da yaparak gole çevirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.