27 °C

Vodafone Arena'ya 40 milyon TL'lik teknoloji yatırımı

Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu olarak tasarlanan Vodafone Arena'nın teknolojik altyapısı için 40 milyon lira yatırım yapıldığı açıklandı.

Vodafone Arena'ya 40 milyon TL'lik teknoloji yatırımı

Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu olarak tasarlanan Vodafone Arena'nın akıllı stadyum altyapısı, Beşiktaş JK Başkanı Fikret Orman ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla paylaşıldı.

Engin Aksoy, Vodafone Arena'ya yapılan yatırımın şirketin Türkiye ekonomisine verdikleri önemi gösterdiğine dikkati çekerek, Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

Teknolojik altyapıya ilişkin bilgi de veren Aksoy, Beşiktaş ile 4 yıl önce 150 milyon doları aşan değeriyle Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasını imzaladıklarını anımsatarak, "Vodafone Arena dünyanın en ileri teknolojileriyle kuruldu, bunu sağlamak ancak inşaat sırasında yapılan teknoloji yatırımı ile mümkün. Vodafone Arena'ya 40 milyon liralık teknoloji yatırımı yaptık ve Vodafone Arena'nın bir teknoloji merkezi olmasını sağladık" dedi.

"Altyapıyı planlı ve entegre bir biçimde hayata geçirdik"

"Vodafone Arena içerisinde teknoloji merkezi olan Türkiye'deki tek stat" diyerek sözlerine devam eden Aksoy, "Dünyadaki en iyi örnekleri inceledik ve küresel ortaklarla iş birliği yaptık. Buradaki altyapıyı, Avrupa'da bir ilk olarak, inşaat aşamasından itibaren planlı ve entegre bir biçimde hayata geçirdik. Vodafone Arena'yı dünyadaki birçok stadyumdan ayıran en önemli özelliği bu diyebiliriz" şeklinde konuştu.

"Statta 620 wifi noktası var"

Vodafone Arena'nın 5 katmanlı akıllı altyapısı bulunduğunu belirten Aksoy, ilk katmanda sistem odaları ve telekom odaları olduğunu, stadın teknoloji altyapısını sağlayabilmek için statın altına 142 bin metre kablo çekildiğini söyledi.

İkinci katmanda 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanan yüksek bant teknolojili ağ yapısı olduğuna işaret eden Aksoy, "Beşiktaşlılar bu statta çok yüksek data aktarım hızına ulaşabiliyor. Çatıya ve içerideki localara yerleştirilmiş 380 anten, 620 wifi noktası var statta.

4,5G bağlantısını 74 ayrı noktadan sağlıyoruz, 42 bin seyirci aynı anda wifiye bağlanabiliyor. Statta 720'den fazla televizyon, 43 farklı noktada 8 çeşit videowall var ve 2 bin 200 koltukta da izleyicilerin canlı yayını izleyebilecekleri, göremediklerini seyredebilecekleri ekran var.

Dördüncü katmanda, Vodafone Arena'nın pusulası mobil uygulama yer alıyor. Bu uygulama sayesinde izleyicilerin her türlü bilgiye ulaşmasını sağlıyoruz. Son katman, katma değerli servisler. Burada Beşiktaş seyircisinin hayatını kolaylaştıracak pek çok uygulama yapıyoruz" açıklamalarında bulundu.

"24 maçta 250 bin kişi Wi-Fi ile 10 terabyte data kullandı"

Toplantıda verilen bilgilere göre, "Vodafone Arena" mobil uygulaması, kullanıcılara maçla ilgili her detaya maç sırasında her an ulaşma, ayrıca sürpriz istatistikleri ve ısı haritalarını takip etme imkanı sağlıyor. Vodafone Arena'ya gelemeyen taraftarlar, uygulama sayesinde maçla ilgili çok özel istatistiklere ve ısı haritalarına ulaşırken, stadyum ziyaretçileri canlı maç yayını izleyebiliyor. Yenilenen uygulama, tüm maçın uygulama üzerinden stadyumun Wi-Fi bağlantısı kullanılarak canlı olarak izlenmesini sağlıyor.

Akıllı stadyum altyapısının son 1 yıllık performans rakamaları da paylaşıldı. Buna göre, son bir yılda gerçekleşen 24 maçta 264 bin kişi, toplam 8 terabyte data kullandı. Kullanılan datanın büyüklüğü, ortalama kalitede 17 milyon fotoğrafa ya da 12 bin filme denk geliyor. Vodafone Arena'da 160 Mbps hız seviyelerinde mobil bağlantı sağlandı.

250 bin kişi, Wi-Fi ile toplam 10 terabyte data kullandı,750 Mbps hız seviyelerinde Wi-Fi bağlantısı sağlandı. Verilen bilgiye göre, Vodafone, ziyaretçilerin maç konforunu artırmak üzere Beacon teknolojisine dayalı lokasyon tabanlı servisler sunmaya da hazırlanıyor. Bu kapsamda, özel istatistikler, ödeme sistemleri, yüz izleme (face tracking) teknolojisi ve zenginleştirilmiş görsel servisler sunulacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap