19 °C

Yabancı sınırı kulüpleri mali açıdan da zora sokacak

Yabancı sınırı tartışması gündemden düşmezken yapılan bir araştırma sınırın geri dönmesi halinde kulüplerin zor duruma düşebileceğini gösterdi.

Yabancı sınırı kulüpleri mali açıdan da zora sokacak

Türk futbolunda başlayan yabancı sınırı tartışması, A Milli Takım teknik direktörü Mircea Lucescu’nun açıklamalarıyla tavan yaparken, yabancı sınırı hakkında verilecek kararın kulüplerin sırtına önemli bir maliyeti de yükleyeceği aşikâr.

2017-18 sezonunda TFF kayıtlarına göre Süper Lig’deki 577 futbolcunun 242’si yabancı statüsünde top koşturuyor. Yabancı futbolcular ciddi kontratlar ve primler karşılığında uzun süreli sözleşmeler imzalayarak Türkiye’ye geliyor.

Üç büyük kulüp özelinde yapılan bir araştırmaya göre yabancı futbolcularına Beşiktaş 26 milyon 800 bin euro, Galatasaray 35 milyon euro, Fenerbahçe de 29 milyon 600 bin euro (yaklaşık) maaş ödüyor. Bu ödemelere maç başı ve fazladan ödenen primler dâhil değil.

Bunun yanında kulüplerin kadrolarının iskeletlerini de yabancı futbolcular oluşturuyor. Yine büyük takımların mevcut oyuncu kadrosu değerleri incelendiğinde, son iki sezonu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’ın 114 milyon euroluk tahmini değerinin 59 milyon 750 bin eurosunu yabancı oyuncular oluşturuyor. 106 milyon 500 bin euro değer biçilen Galatasaray’ın yabancıları için de 78 milyon 100 bin euro ile değerleniyor. Kulüp değeri 100 milyon euro olarak tahmin edilen Fenerbahçe’nin de yabancı oyuncularının değeri 66 milyon 500 bin euro olarak göze çarpıyor.

Galatasaray 10 futbolcu için 40 milyon euro harcadı

Raporda üç büyük kulübün sezon başında yaptığı transferlere de dikkat çekiliyor. Yabancı futbolcu kısıtlamasının konuşulmadığı transfer döneminde futbol takımına yaklaşık 40 milyon euroluk yatırım yapan Galatasaray, 10 yabancı futbolcuyu renklerine bağladı. Bu futbolcuların dokuzuyla uzun vadeli sözleşmeler imzalandı. Fenerbahçe sekiz yabancı futbolcu transfer ederken, Beşiktaş da dört yabancı oyuncuya siyah-beyazlı formayı giydirdi.

Kulüpler sözleşmelerle boğuşuyor

Yabancı sınırı için kulüplere iki yıl süre verilmesi ve 2019’da sınırlamanın uygulanacağı konuşuluyor. Eğer 2019’da yabancı sınırı geri dönerse üç büyükler arasında Galatasaray sıkıntıyla karşı karşıya kalacak. Sarı-kırmızılıların dokuz yabancı futbolcusunun sözleşmesi 2020 ve sonrasına bitiyor. Beşiktaş’ta ve Fenerbahçe’de ise dörder futbolcunun kontratları 2020’den sonra noktalanacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap