13 °C

Ankara'da 'su tasarrufu' çağrısı

Kentte su tüketiminin 3 Temmuz'da 1 milyon 450 bin metreküpe ulaştığını bildiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, suyun tasarruflu kullanılması gerektiği uyarısında bulundu.

Ankara'da 'su tasarrufu' çağrısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu ve su tüketiminin 3 Temmuz'da 1 milyon 450 bin metreküpe ulaştığı kentte suyun tasarruflu kullanılması çağrısında bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada artan sıcaklıklara bağlı barajlardaki buharlaşmanın 240 bin metreküpe ulaştığı ve kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranının 31,74 seviyesinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Bahçe sulamalarındaki artış nedeniyle, su tüketiminde çok yüksek rakamlar yaşanıyor. 3 Temmuz Pazartesi günü, Başkentlilerin oldukça önemli kısmı tatilde olmasına rağmen gerçekleşen 1 milyon 450 bin metreküplük tüketim bir rekordur." bilgisi verildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bahçeler hortumla değil yağmurlama sistemiyle sulanmalı. Kapı önleri, balkonlar, bahçeler önce süpürülüp sonra yıkanmalı. Suyun itici gücünden yararlanarak temizlik yapmaya çalışmak, israfa yol açar. Evdeki bozuk musluklar tamir ettirilmeli. Araçlar, hortumla değil kovaya doldurulacak suyla yıkanmalı. Bulaşık ve çamaşır makineleri, tam doldurulmadan çalıştırılmamalı. Sebze ve meyveler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanmalı."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap