38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası, WAF Awards 2017'de finalist

Slash Architects ve Arkizon Architects ortak tasarımı 38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası, mimarlık dünyasının önemli ödüllerinden biri olan World Architecture Festival (WAF) Awards'da, "Üretim, Enerji & Geri Dönüşüm" kategorisinde finale kaldı. Ayrıntılar, internette Ehlikeyf'te…

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Slash Architects ve Arkizon Architects ortak tasarımı 38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası, mimarlık dünyasının önemli ödüllerinden biri olan World Architecture Festival (WAF) Awards'da, "Üretim, Enerji & Geri Dönüşüm" kategorisinde finale kaldı.

15-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Berlin'de gerçekleşecek finalde 38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası, ‘‘üretim, enerji ve geri dönüşüm" kategorisinde yarışacak.

Berlin Arena'da gerçekleşecek olan WAF Awards'da mimari tasarımlar; yapı, proje ve peyzaj kategorileri altında 30 alt kategoride yarışacaklar. 17 Kasım'da düzenlenecek olan ve mimarlık dünyasının önde gelen isimlerinin jüri üyeliği yaptığı final gecesinde yılın yapısı, yılın projesi, yılın peyzajı ve yılın küçük ölçekli yapısı ödülleri sahiplerini bulacak.

Organik düşünce

Yapının formu ve işleyişi dışında, kullanılan malzemelerin WAF Awards'a layık görülmeleri üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu vurgulayan Slash Architects ve Arkizon Architects: "Yapının, yanı başında yer alan çiftlikten gelen sütleri peynire dönüştürmesi başlı başına yerel hayvancılığa katkıda bulunan ve organik bir düşüncenin ürünü. Buna ek olarak mimaride kullanılan patlatma taşlar, çevredeki arsanın bizzat kendinde bulunan ham haldeki kayaların kestirilmesi ile elde edildi. Yapıda kullanılan tüm malzemelerin seçiminde gözettiğimiz yaşanmış ekolojik malzeme tercihlerinin bu kategoride bizi başarıya ulaştıracağına inanıyoruz."

2017 yılında iF Design Award ve Architizer A+ Award ödüllerine de layık görülen ve adını Afyon'un Tazlar Köyü'nde bulunan arsanın koordinatlarından alan 38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası, çağdaş mimarisi ve sıra dışı formuyla alışılmış endüstri yapılarından ayrışırken diğer yandan süt ürünlerinin işlenişine ve peynir üretim sürecine ziyaretçilerini de dahil ederek, tıpkı bir müze gibi görsel ve tadım üzerine deneyimler yaşatıyor.

360 derece gözlem

Eliptik formu sayesinde hem iç hem dış olarak algılanabilecek bir iç avlu oluşturan, bu avluyu da ziyaretçilerin ve personelin tüm üretimi 360° gözlemleyebileceği deneysel bir alana dönüştüren 38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası'nın iç cephesi ekran niteliğinde kurgulanarak üretim bandının dışarıdan izlenebilmesi sağlanmış.