19 °C

Denizciler İzmir Körfezi’ne yeni yatırımlar istiyor

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Körfezi’ndeki mevcut yatırımların geliştirilmesi ve yeni yatırımlar yapılmasını istedi.

Denizciler İzmir Körfezi’ne yeni yatırımlar istiyor

İZMİR (DÜNYA)

Deniz Ticareti Genel Müdürü Mustafa Çalışkan’ı ağırlayan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan’ın Alsancak Limanı’na yatırımların devam edeceği açıklamasını desteklediklerini söyledi. 

Limanda bazı yatırımların yapıldığını, yeni yatırımların da gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Öztürk, “Alsancak Limanı’nın kapatılmaması konusunda aynı fikirdeyiz. Yatırımların devam etmesini istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Genel Müdürlüğü’nün işbirliği yaptığı Büyük Kanal Projesi, bir an önce gerçekleşmeli. Şu an ÇED süreci devam ediyor. İnşallah bir an önce sonuçlanır. Bu proje ile körfeze daha büyük gemiler girebilecek. İzmir Körfezi temizlenecek” dedi. 

Tamamlandığında Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacak Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ihalesini beklediklerini belirten Öztürk, bu limanın 2023 hedefleri açısından önemli olduğunu vurguladı. Öztürk, şunları söyledi: “Türkiye transit yük pazarından fazla pay alamıyor. Oysa Yunanistan, Malta gibi biz de bu pazardan pay alabilmeliyiz. Son dönemdeki limanlar, sadece yükleme-boşaltma operasyonları için yapılıyor. Yeni liman yatırımlarında soğuk zincir tedariki, yakıt satışları, gemilerin elektrik ihtiyaçları gibi üniteler bulunmalı. Bu nedenle ihale şartnamesi hazırlanırken, denizcilik sektörünün da görüşleri alınmalı.”

Gemi geri dönüşüm sektörünün Ege açısından önemli olduğunu dile getiren Öztürk, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayan bu sanayinin yıpratılmamasını istedi. Aliağa’daki Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi’nin Avrupa Birliği’nin çevre mevzuatlarına uyum sağlamak için önemli adımlar attığını belirten Öztürk, haksız suçlamalar yerine doğruyu bulmak için tüm tarafların bir masa etrafında buluşmasını önerdi. 

Körfez’e tekne park talebi

Bölgede marina yatırımlarının devam ettiğini belirten Öztürk, Oda olarak önerdikleri tekne park projesinin, TÜBİTAK’ın projesi kapsamında değerlendirmeye alındığını söyledi. Öztürk, “Tekne park projesinde pilot bölgelerden biri de İzmir olmalı. Bu çalışmayı yapan yetkilileri kentimize davet ettik. Tekne parklar sayesinde, İzmir Körfezi’ni daha iyi kullanabileceğiz” diye konuştu. Türkiye için deniz turizminin çok önemli olduğunu dile getiren Öztürk, Alaçatı’da başlayan rüzgar sörfü turizminin Ege’de başka merkezlere yayılması gerektiğini söyledi. 

Kruvaziyer turizm altın yumurtlayan tavuk, kesmeyelim

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Ercan da kruvaziyer turizmi sayesinde liman şehirlerine hareket geldiğini, sektörün binlerce kişiye istihdam sağladığını belirterek, “Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyelim” dedi.

Türkiye limanlarının Barselona’dan ya da Venedik’ten pahalı olmadığına dikkat çeken Ercan, devlet rüsumlarının yüksek olduğunu söyledi. Ercan, “Bugün ülkemize gelen bir kruvaziyer gemisi, hem İzmir’de hem de İstanbul Boğazı’nda ayrı ayrı 14 bin dolar fener parası ödüyor. 15 Mayıs’tan itibaren uygulamaya girecek Gemi Trafik Hizmet Tarifesi de ciddi maliyet artışı getirecek. Önlem alınmazsa yakında Sakız’a yanaşıp İzmir’e, Rodos’a yanaşıp Marmaris’e feribotlarla turist taşıyan gemiler göreceğiz. Çözüm teşvik modelinden geçiyor. Büyük kruvaziyer firmaları da küçükler de desteklenmeli. Bir fazla gemi getirene teşvik verilmeli” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap