6 °C

İzmir’in vergi rekortmeni Torbalı, işsizliği bitiriyor

Her 3 kişiden birinin istihdam edildiği İzmir’in Torbalı ilçesinde işsizlik yüzde 3’e kadar düştü. Bir yıl içinde binin üzerinden işsizin işletmelere yönlendirildiği ilçede, 500 yeni fabrika için de potansiyel alan oluşturuldu

İzmir’in vergi rekortmeni Torbalı, işsizliği bitiriyor

SEDAT ALP 

İZMİR - Sanayi ve tarım alanında kaydettiği gelişmeyle Türkiye kurumlar vergisi sıralamasında 5.olan İzmir’in Torbalı ilçesi işsizlik alanında yeni bir rekora imza attı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 150 bin nüfuslu Torbalı’da 40 bin sigortalı işçi, 13 bin de Bağ-Kur’lu çalışan bulunuyor. Philip Morris, Dr.Oetker, Pizza Pizza, Özgörkey, Tat, Tukaş gibi güçlü kuruluşların üretim tesislerini kurduğu Torbalı’da Türkiye’deki işsizlik oranına göre tezat bir görünüm var. Türkiye genelinde işsizlik yüzde 9,3 oranında seyrederken Torbalı’da bu rakam yüzde 3 civarında. Son olarak Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) açıkladığı İzmir’in en büyük 100 sanayi kurulusu sıralamasında Torbalı’dan 13 firma yer aldı. Philsa her zaman olduğu gibi listenin en üst sıralarında yer alırken JTI, üretimden satış alanında 754 milyon 968 bin lira ile listeye 8. sıradan girdi. Torbalı’da da faaliyet gösteren Agromey, 253 milyon 367 bin lira üretimden satış ile İzmir’de 30, Torbalı’da ise üçüncü oldu. Pancar ve Torbalı OSB’lerin de yer aldığı Torbalı’da sanayi kuruluşları Ortadoğu, Afrika ülkeleri, Balkanlar ve Avrupa başta olmak üzere 150 ülkeye ihracat yapıyor. 

İzmir'in ihracatının 10'da birini gerçekleştiriyor 
Tam 26 farklı sektörde ihracat yapan Torbalı, İzmir’in ihracat yükünün önemli bir kısmını karşılıyor. İrili ufaklı 700 işletmeye ev sahipliği yapan ilçe, 862 milyon dolar ihracatla, İzmir’in ihracatının 10’da 1’ini gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı. Ege İhracatçıları Birliği’nden alınan rakamlara göre, Torbalı’daki firmaların 2014 yılı içerisinde en çok tütün sektöründe ihracat yaptığı görüldü. 

İş arayanlar 700 işletmeye yönlendiriliyor 
Torbalı’nın büyüyen ekonomisi ve gelişen yaşam standartları nedeniyle çevre il ve ilçelerdeki işsizlerden de yoğun iş başvurusu aldığını belirten Torbalı Belediye Başkanı Yaşar Görmez, Belediye’nin oluşturduğu Kariyer Veri Merkezi’ne ilçedeki uluslararası marka şirketlerde çalışmak isteyen çoğunluğu üniversite mezunu gençlerin başvuruda bulunduğunu aktardı. Fabrikaların insan kaynakları birimlerinin de, belediyenin oluşturduğu bu veri tabanından yararlandığını aktaran Görmez, ilçede 700 dolayındaki fabrikaya son bir yılda binin üzerinden işsizi ya da farklı alanda çalışmak isteyenleri yönlendirdiklerini belirtti.

Sadece çocuklar ve yaşlılar çalışmıyor
Görmez, ilçede tarım ve sanayinin birada geliştiğini, önceliklerinin toprak, hava, su gibi çevresel değerler olduğunu belirterek şunları söyledi: “Son imar düzenlemeleri ile Torbalı’da 500 dolayında yeni fabrika için potansiyel alan oluşturduk. İlçemizde işsizlik sorunu çözülmüş durumda. Şuan 150 bin dolayında nüfusumuza karşılık 53 bin kayıtlı çalışanımız var. Bu şu anlama geliyor: Her üç Torbalılıdan biri çalışıyor. Sadece çocuklar ve yaşlılarımız çalışmıyor. Üreten,çalışan, hoşgörü içinde,dayanışma içinde büyüyen bir ilçeyiz. Türkiye’nin bütün renkleri burada huzuru ve kardeşliği yaşıyor.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.