16 °C

Yunuseli’nden uçuşlar yeni ayda başlıyor

Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı’nın yeniden hava ulaşımına açılması için Büyükşehir Belediyesi’nin 6 yıldır verdiği mücadele meyvesini verdi.

Yunuseli’nden uçuşlar yeni ayda başlıyor

Bursa -Yunuseli Havaalanı 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren uçuşlara açılırken, Bursa Gemlik – İstanbul Haliç seferleri artık Yunuseli’den yapılacak. İlk etapta Bursa – İstanbul seferlerinin yapılacağı Yunuseli Havaalanı kısa sürede yapılacak çalışmalarla hem farklı destinasyonlara yönelik seferler hem de uçuş ve havacılık eğitimleriyle eskisinden daha aktif kullanılır hale gelecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen onayın ardından 1 Şubat’ta Yunuseli Havaalanı’ndan uçuşları başlatma kararı aldı. Böylelikle Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan ve bugüne kadar atıl halde duran Yenişehir Havaalanı yeniden aktif olarak kullanılmaya başlayacak.

Gemlik – Haliç arasında sefer yapan ve karaya da inme özelliği bulunan Burulaş’a ait uçaklar, 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren Yunuseli Havaalanı’ndan kalkıp, Haliç’e inecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir taraftan Yenişehir Havaalanı’nın daha aktif kullanılmasına yönelik destek vermeyi sürdürürken, diğer taraftan Yunuseli Havaalanı’nın da devreye alınmasıyla birlikte Bursa’nın aktif çalışan iki havaalanına birden sahip olacağını söyledi.

Gemlik – Haliç arasında sefer yapan uçaklardan biri Yunuseli Havaalanı’ndaki yerini alırken, alandaki son hazırlıklar da sürüyor. Büyükşehir ekipleri tarafından yapılan yolcu bekleme salonu ve hangar inşaatı tamamlanma aşamasına gelirken, BUSKİ ekipleri de gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı. Başkan Altepe, “20 yıl öncesine kadar aktif olarak kullanılan Yunuseli Havaalanı’nda seferler başlıyor. Çok yakında uçuş eğitimleri ve farklı bölgelerle uçuşlarla bu bölge önemli bir havacılık merkezi haline gelecek. Bursa İstanbul'un yanı sıra Ege ve Akdeniz'e de yaz sezonunda uçuşlarımız olacak. 4 tane deniz uçağımız var. Bunların karaya da inmesi için gerekli aparatlar monte edildi. İstanbul'da 3.havalimanının bitmesiyle buraya da uçuşlar tarifeli olarak başlayabilir. Ancak farklı Anadolu şehirlerine Yunuseli'nden 25 – 30 kişilik uçaklarla seferleri hızlandırmayı planlıyoruz” dedi. Kullanım hakları Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ve Burulaş tarafından işletilecek olan Yunuseli Havaalanı’ndan yararlanmak için 20’nin üzerinde kurum ve kuruluş Burulaş’a başvuru yaptı. Bakım ünitesi kurmak, uçuş okulu açmak, hangar ve pisti kullanmak gibi taleplerde bulunan bu kurumların başvuruları Burulaş tarafından değerlendiriliyor.

Yunuseli – Haliç arasında hafta içi her gün karşılıklı iki sefer olarak yapılacak yolculuk 25 dakika sürecek. Uçak kalkış saatleri Yunuseli’den 08.45 ve 14.45, Haliç’ten de 09.45 ve 15.45 olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap