24 Ekim 2014 Cuma
 • Altın
  592,07
  0.18%
 • Euro
  2,8325
  0.11%
 • Dolar
  2,2340
  -0.20%
 • BIST
  79.111
  -0.48%

Risk değerlendirmesinde püf noktaları

Resul KURT

 

 

 
İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının işletmeler açısından en önemli konulardan birisi haline geldiğini söyleyebiliriz. İş sağlığı ve güvenliğinde yeni dönem hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik'in iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesine ve azaltılmasına yönelik hedefleri, hem de Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma hayatı içinde iş sağlığı ve güvenliğinin ayrı bir önemi olduğunu işaret ederek konuyu sahiplenmesiyle başladı. Özellikle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın çok önemli olduğunu tüm Türkiye'nin kısa zamanda fark ettiğini belirtmekte yarar var.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda hem yabancı çalışma izinleri, hem de iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iş yükü onlarca kat artmasına rağmen maalesef personel sayısında aynı oranda artış olmamıştır. Buradaki personel ne kadar özverili çalışsa da iş yükünü taşıyacak sayıda değil. Bakanlıkta, özellikle de iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü ile çalışma genel müdürlüğünde yabancı çalışma izinleri dairesinde mutlaka acilen en azından mevcudun bir kaçı katı personele ihtiyaç var. İşlerde aksamalar başladı, sistem S.O.S veriyor, bizden uyarması...
*****
Risk değerlendirmesi yapmayana ceza geliyor
 
İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği ile risk değerlendirmesinin ayrıntıları açıklanmıştır. İyi bir risk değerlendirmesinin yapılması, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını ciddi şekilde azaltacaktır. Bu nedenle, tüm işyerlerinin yönetmelikte belirtilen şekilde risk değerlendirmesi yapmaları/yaptırmaları gereklidir. Ayrıca risk değerlendirmesinde herhangi bir erteleme veya zamana yayılma söz konusu değildir. En kısa zamanda yapılması gerekmektedir. 
Risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmama durumunda 3 bin 234 TL, ayrıca aykırılığın devam ettiği her ay 4 bin 851 TL para cezası uygulanmaktadır.
****
Özellikli bazı işyerlerinde risk değerlendirmesi
 
6331 sayılı Kanun'un 29'uncu maddesi gereğince büyük kaza önleme politika belgesi veya güvenlik raporu hazırlanan işyerlerinde; bu belge ve raporlarda değerlendirilmiş riskler, bu yönetmeliğe göre yapılacak risk değerlendirmesinde dikkate alınarak kullanılacaktır.
****
Birden fazla işveren olması durumunda risk değerlendirmesi 
 
Aynı çalışma alanını birden fazla işverenin paylaşması durumunda, yürütülen işler için diğer işverenlerin yürüttüğü işler de göz önünde bulundurularak ayrı ayrı risk değerlendirmesi gerçekleştirilir. İşverenler, risk değerlendirmesi çalışmalarını, koordinasyon içinde yürütür, birbirlerini ve çalışan temsilcilerini tespit edilen riskler konusunda bilgilendirir.
 
Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, işyerlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür. Yönetim; bu koordinasyonun yürütümünde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için ilgili işverenleri uyarır. Bu uyarılara uymayan işverenleri Bakanlığa bildirir.
****
Alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde risk değerlendirmesi
 
Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde:
a) Her alt işveren yürüttükleri işlerle ilgili olarak, gerekli risk değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır.
b) Alt işverenlerin risk değerlendirmesi çalışmaları konusunda asıl işverenin sorumluluk alanları ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeler asıl işverence sağlanır.
c) Asıl işveren, alt işverenlerce yürütülen risk değerlendirmesi çalışmalarını denetler ve bu konudaki çalışmaları koordine eder.
Alt işverenler hazırladıkları risk değerlendirmesinin bir nüshasını asıl işverene verir. Asıl işveren; bu risk değerlendirmesi çalışmalarını kendi çalışmasıyla bütünleştirerek, risk kontrol tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır. Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir.
Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenmesi gerektiğini dikkate almakta yarar var.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
muhammet hilmi
12 Temmuz 2013 Cuma 10:04
emeklilik yaşı bir daha arttırılmaz dimi?
Sayın Resul bey öncelikle hayırlı ramazanlar.01/10/1986 ilk girişim var.hala kamuda çalışıyorum 1992-94 arası 750 günlük bağkur primimi hizmet birleştirmesiyle sigortama eklettim.15/05/2015 de nasipse emekli olabiliyorum.sorum şu.bir daha bu yaş sınırı uzaltılırmı.ayrıca kazan toplamım 384 bin tl olmuş.400 bin limitini geçince bağlanacak miktarı + yönde etkilermi.sizlerden biz emeklilikte yaşa takılanlar adına artık yeni bir yazı şöyle kallavi bir yorum bekliyoruz.gözümüz kulağımız sizde.sağolun
82.222.21.110
muhammet hilmi ergül
08 Mart 2013 Cuma 09:46
emeklilikte yaşa takılanların suçu ne?
Sayın Resul KURT Bey,yazılarınızı yıllardır pür dikkat okuyorum.emeğinize ellerinize sağlık.ancak son günlerde biz emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bi yazınız çıkmıyor.bizler 1986 yılından buyana ssk lı olarak çalışıyoruz.yaşım 47.hala emekli olmama 2 yıl 2 ay bir süre var.üstelik emekli olmam 2011 yılında idi.2015 yılına ertelendi.sorunumuz şu.hala emeklilikte bağlanacak maaş tutarı her ay azalıyor.üstelik benim maaş bürütüm 3-4 milyar civarında.asgari ücrette de değil.buna.sebebi nedir.
82.222.21.110
Yazarın Diğer Yazıları
Copyright 2012 DÜNYA OnlineBurada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
BIST Çekince İbaresi BIST isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Piyasa verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır. Sayfamızdaki finansal veriler en az 15 dakika gecikmelidir.