12 °C

kitap mevsimi başlıyor

Onur Konuğu ülkenin Kore olduğu, yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda, 9 gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300'e yakın etkinlik gerçekleştirilecek.

kitap mevsimi başlıyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle 4-12 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de düzenlenecek Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, kapılarını otuz altıncı kez açacak.

Onur Konuğu ülkenin Kore olduğu, yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda, dokuz gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300'e yakın etkinlik gerçekleştirilecek.

iyi ki varsın edebiyat

Fuar, bu seneki teması "İyi ki Varsın Edebiyat" ile edebiyatın yaşamımızdaki önemini bir kez daha hatırlatacak…

onur yazarı ayla kutlu

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Ayla Kutlu, fuar süresince çeşitli panel ve söyleşilerle okurlarıyla buluşacak. Fuarda ayrıca Ayla Kutlu için Faruk Şüyün'ün hazırladığı "İnsanlığın Öbür Yarısının Yazarı AYLA KUTLU" başlıklı kitaptan seçmemetinve fotoğraflardanoluşanbirdesergi yer alacak.

kore: ipek yolu'nun iki ucu

Kitap Fuarı'nın Onur Konuğu olan Kore "İpek Yolu'nun iki Ucu: Türkiye ve Kore" temasıyla bu sene 60. yılını kutladığımız iki ülke ilişkilerine referans vererek 252 metrekarelik standında ülke yayıncılığını ve kültürünü tanıtacak. Kitapları Koreceden Türkçeye çevrilmiş ve çevrilmek üzere olan yazarlar İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluşacak. Etkinlikler kapsamında Gri Kardan Adam'ın yazarı Ch'oe Yun ve Kim Ae-ran, Martı Yayınları'ndan çıkan Başka Topraklarda Rüzgâr Sert Eser'in yazarı Son Honggyu, Lee Seong-Bok, Chun Yang Hee ve Doğan Egmont Yayınları'ndan çıkan Gümüş Somon'un Büyük Yolculuğu'nun yazarı Ahn Do-hyun etkinliklerde; Erciyes Üniversitesi tarafından şiirleri Türkçe'ye çevrilen şairler Chun Yang-hee ve Lee Seong ise şiir dinletisinde okurlarla buluşacak. Bir kitap şeklinde tasarlanan Kore logosu aynı zamanda Kore'nin geleneksel beş rengini içeriyor. Kore'nin 1 nolu holde bulunan ulusal standında ise hem yayıncılığı hem kültürünü tanıtıcı özel sergiler yer alacak. Bu kapsamda İllüstrasyon Sergisi, Çeviri Edebiyat Eserleri Sergisi, Kore Kültürü'ne Giriş Sergisi, e-kitap Sergisi, Manhwa (manga) ve Webtoons Sergisi Kore sunumunu renklendirmeyi ve genel kültürü üzerine fikir vermeyi amaçlıyor. 4 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek fuar resmi açılış töreni sonrasında 1 nolu holdeki Kore ulusal standının açılışı, geleneksel Kore dansı performansı ile başlayacak ardından etkinliklerle devam edecek.

uluslararası konuklar

İstanbul Kitap Fuarı bu yıl yurt dışından 18 uluslararası yazar ve konuğu ağırlıyor olacak. Bu kapsamda; İstanbul tarihi üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan Bettany Hughes (İngiltere), Fidel Castro'nun son günlerine kadar yanında olan yazar Fabián Escalante Font ve gazeteci-yazar eşi Teresita Candia Ferreyra (Küba), Kolombiya'nın önemli yazarlarından Carlos Granes, çocuk kitapları yazarı Margriet Ruurs (Hollanda), Dmitry Glukhovsky (Rusya) konuk yazarlar arasında.

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Kristenn Einarsson (Norveç), Deutsche Welle'nin şef editörü Ines Pohl (Almanya), yazarlar Monika Rinck (Almanya) ve Matthias Göritz (Almanya) 4 ve 5 Kasım tarihlerinde düzenlenecek etkinliklere konuşmacı olarak katılacaklar. Polisiye edebiyatın önemli isimlerinden İrlandalı yazar Glenn Meade 11 Kasım Cumartesi günü Kırmızı Kedi Yayınevi'nin davetlisi olarak hem okurlarıyla söyleşmek hem de imza gününe katılmak üzere TÜYAP'ta olacak. Kitap fuarı, İstanbul Tiyatro Festivali daveti üzerine Theodoros Terzopoulos'u bir panel ve imza gününde konuk etmeye hazırlanıyor. 12 Kasım Pazar günü Habitus Kitap, İKSV ve TÜYAP tarafından düzenlenecek olan panel Kerem Karaboğa'nın moderatörlüğünde gerçekleşecek.

kolombiya edebiyatı

Bu sene ilk kez kitap fuarına katılacak olan Kolombiya 4-7 Kasım 2017 tarihleri arasında açık olacak Uluslararası Salon'da yer alacak. Etkinlikler kapsamında Kolombiya ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Gabriel Garcia Marquez'in yaşamı ve edebiyatının konu edildiği "Gabo: Gerçeğin Büyüsü" film gösterimi yapılacak. 4 Kasım Cumartesi günü gösterilecek filmin ardından Kolombiyalı yazar Carlos Granés ve Kolombiya Büyükelçisi yazar Juan Alfredo Pinto Saavedra izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar.

uluslararası salon

Yayıncılık sektöründe profesyonel işbirlikleri ve buluşmalar oluşturmak amacıyla 2010 yılında açılan Uluslararası Salon 4-7 Kasım 2017 tarihleri arasında fuarın 1. holünde ziyaret edilebilecek.

Bu sene uluslararası salona Kore Cumhuriyeti başta olmak üzere Almanya, Çin, Romanya, Kolombiya, Katar, Hindistan, Azerbaycan, Makedonya, İran İslam Cumhuriyeti, Bosna- Hersek, Gürcistan, Bulgaristan, Kazakistan, Lübnan, Macaristan ve Sırbistan katılıyor.

iki fuar bir arada

İstanbul Kitap Fuarı her yıl olduğu gibi bu sene de TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen ve teması "ÜTOPYA" olarak belirlenen ARTİST 2017 / 27.

İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı hafta sonu 10.00-20.00, hafta içi ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar, son gün -12 Kasım Pazar- saat 19.00'da kapanacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.