19 °C

stephen king'in "uyuyan güzeller"i

Bir gün uykuya dalan tüm kadınların bir daha uyanamayıp bedenlerinin bir kozaya hapsolmasıyla başlayan romanda yazarlar, erkek egemen sistemin kadınlara yönelik tahakkümünü ve zihniyet dünyasını eleştirmeyi hedefliyor.

stephen king'in uyuyan güzelleri

Korku-gerilim edebiyatının usta kalemi Stephen King'in, oğlu Owen King'le birlikte kaleme aldığı "Uyuyan Güzeller" romanı Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı. Bir gün uykuya dalan tüm kadınların bir daha uyanamayıp bedenlerinin bir kozaya hapsolmasıyla başlayan romanda yazarlar, erkek egemen sistemin kadınlara yönelik tahakkümünü ve zihniyet dünyasını eleştirmeyi hedefliyor.

Baba-oğul King'lerin kaleminden Yunan tragedyalarını andıran epik anlatımlı kitabının konusu şöyle:
"Bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolurlar ve bir daha uyanamazlar. Eğer uyandırılırlarsa veya bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler.

Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yerdir burası, erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar.

Yalnızca bir kadın bu uyku hastalığından etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın: Evie. O, incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmesi gereken bir iblis midir? Kadınların terk ettiği ve en ilkel dürtüleriyle baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Eşlerinin ve kızlarının geri dönmesi için kimi Evie'yi öldürmek, kimi de onu kurtarmak ister. Gezegendeki bütün kadınların –ve erkeklerin– kaderi, bu birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada belli olacaktır."

UYUYAN GÜZELLER, Stephen King, Owen King, Türkçesi: Esat Ören, Altın Kitaplar Yayınevi, 752 s.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap