11 °C

Yeni büyük güç: Çin

Fatih Oktay'ın "Çin" adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle çıktı. Eser, bugünkü konumuna yaklaşık 35 yıl boyunca yılda ortalama yüzde 10 büyüyerek gelen Çin ekonomisinin gelişimini detaylı bir şekilde ortaya koymayı hedefliyor.

Yeni büyük güç: Çin

"Çin ekonomisi 2015 yılına, ülkeler arası fiyat farklılıklarını hesaba katarsak, ABD'nin önünde dünyanın en büyük ekonomisi olarak girdi. 80'li yıllarda ekonomisi Türkiye ile karşılaştırılabilir büyüklükte olan Çin günümüzde ise dünyanın en büyüklerinden:

• En büyük ihracatçısı,
• İkinci büyük ithalatçısı,
• En büyük döviz rezervlerine sahip ülkesi,
• Dünyanın en büyük araba üreticisi ve pazarı,
• En büyük televizyon üreticisi ve pazarı,
• En büyük demir-çelik üreticisi ve pazarı,
• En çok internet kullanıcısı olan ülkesi,
• En büyük elektronik ticaret hacmine sahip ülkesi...
• Hatta, fakir, tutumlu ve az ile yetinen insanların ülkesi diye bildiğimiz Çin, dünyanın en çok lüks mal tüketilen ülkesi konumunda bulunuyor.

dünya fiyatlarını belirliyor

Birçok hammaddenin dünya fiyatları Çin ekonomisinin durumuna göre belirleniyor. 2016 yılının başında görüldüğü gibi, Çin hisse senedi piyasalarındaki çalkantılar, başta ABD olmak üzere tüm dünya piyasalarına hızla yansıyor. Bu durum da dünyadaki hemen her ülkeyi, kurumu, bireyi ekonomik ve siyasal anlamda dünyanın yeni büyük gücü olarak öne çıkan Çin'in etki alanına sokuyor."

İşte Çin'in gelişimini böyle anlatan Fatih Oktay'ın "Çin" adlı eseri, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle çıktı. Eser, bugünkü konumuna yaklaşık 35 yıl boyunca yılda ortalama yüzde 10 büyüyerek gelen Çin ekonomisinin gelişimini detaylı bir şekilde ortaya koymayı hedefl iyor.

Dünyanın ekonomik ve giderek politik merkezinde Çin ve çevresinin bulunduğu yeni bir düzene yönelmesinin yakın geleceğin güçlü olasılıkları arasında yer aldığını aktaran Oktay, yalnız iş dünyası veya uluslararası politika analistlerinin değil, herkesin Çin'i ve Çin'in yükseliş sürecini anlaması, bunun kendi yaşam alanında yaratacağı tehdit ve fırsatları belirlemesi ve planlamalarını ona göre yapması gerektiğinin altını çiziyor.

Büyüme hızı, ulusal tasarrufl ar, orta gelir kapanı, yönetim sistemlerinin merkeziyetçilik düzeyi ve kişi bağımlılığı gibi konularda Çin, gelişmekte olan ülkelere ve ekonomik-politik gelişme süreçleri üzerinde düşünenlere yararlı ipuçları sağlıyor.

2000 yılından beri…

Fatih Oktay, 1978 yılında ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Sayısal İletişim ve Uydu Haberleşmesi alanlarında çalıştıktan sonra 1980 yılında New York Eyalet Üniversitesi'nde ekonomi alanında eğitim gördü. Çin ile ilgisi ve bu konudaki araştırmaları Teknoloji ve Ekonomik Gelişme başlıklı çalışması çerçevesinde gelişti ve özellikle 2000 yılı sonrasında yoğunluk kazandı. Bir süre iş geliştirme ve araştırma amacıyla Çin'de yaşadı. Sabancı Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve Koç Üniversitesi İşletme Bölümü'nde Çin ekonomisi, politik sistemi ve iş dünyası ile ilgili dersler verdi.

ÇİN Yeni Büyük Güç ve Değişen Dünya Dengeleri, Fatih Oktay, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 716 s.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.