17 °C

'AB kendi enerji pazarını oluşturmalı'

Litvanya Dışişleri Bakanlığı, "AB, en kısa zamanda bir enerji pazarı oluşturmalı, Kuzey Avrupa ve Baltık ülkelerini de bu pazara entegre etmelidir"açıklamasında bulundu

'AB kendi enerji pazarını oluşturmalı'

ANKARA - Litvanya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) en kısa zamanda Baltık ve Kuzey Avrupa ülkelerinin entegre edildiği bir enerji pazarı oluşturması gerektiğini bildirdi. 

Baltık ve Kuzey Avrupa ülkelerinin dışişleri bakan ve bakan yardımcılarının, Estonya'nın başkenti Tallinn'de bir araya geldiği toplantıya ilişkin Litvanya Dışişleri Bakanlığından bir açıklama yapıldı. 

Ukrayna krizine bağlı gelişen olaylar ele alındı

Finlandiya, Estonya, İsveç, Danimarka, İzlanda, Norveç, Letonya ve Litvanya'dan katılımın olduğu toplantıya ilişkin açıklamada, Ukrayna krizine bağlı gelişen olayların ele alındığı belirtildi. 

"Stratejik enerji projeleri için gerekli finansman sağlanmalı"

Ukrayna'da yaşananlardan sonra işbirliği ve bütünleşme için en doğru zamanda olunduğu belirtilen açıklamada, "AB, acilen bir enerji pazarı oluşturmalı, Kuzey Avrupa ve Baltık ülkelerini de bu pazara entegre etmelidir. Stratejik enerji projeleri için de gerekli finansman sağlanmalıdır" ifadeleri kullanıldı. 

Baltık ve Kuzey Avrupa ülkelerinin, Litvanya'nın Klaipeda şehrinde bulunan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesislerini kullanmaya davet edildiği açıklamada, bölgedeki ülkelerin güvenlikleri için de acilen adım atılması istendi.