31 °C

'Beni dinleselerdi Musul düşmezdi'

Irak eski Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, Musul'un IŞİD'in eline düşmesine ilişkin, "Beni dinleseydiler ne Musul düşerdi ne de Anbar" dedi.

'Beni dinleselerdi Musul düşmezdi'

Haziran ayında kendi isteğiyle görevinden ayrılan Kürt kökenli Irak eski Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, Musul'un IŞİD'in eline düşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Zebari, "İşini doğru dürüst yapamıyorsan bırakmalısın. Görevi bırakmamın birçok nedeni var. 2007 yılında da görevi bırakma talebinde bulundum ancak Barzani'nin ısrarı üzerine geri döndüm. Askeri tarafların tamamının işini düzgün yapmasını istedim. Ancak öyle olmadı. Beni dinleselerdi ne Musul düşerdi ne de Anbar. Maliki, bakanlar ve komutanlar beni dinlemiyordu" şeklinde konuştu. 

Musul neden düştü

Musul ve Anbar üzerindeki IŞİD tehlikesi konusundaki uyarılarını, Irak hükümetinin ciddiye almadığını ileri süren Zebari, "Musul'un düşmesine neden olan birçok faktör vardı. Kent halkı sebepsiz yere tutuklandı ve düşman edildi. Şii ve Sünniler arasındaki ihtilaflar ve buna benzer gelişmeler Musul'un düşmesine neden oldu. Orduya yeterli eğitimin verilmemesi de bir başka faktör" dedi. 

Irak eski Genelkurmay Başkanı Zebari, yerine kimin atanacağına ilişkin ise şunları söyledi: "Barzani, General Enver Heme Emin'in göreve getirilmesini önermiş. Irak Başbakan Yardımcısı Roj Nuri Şavez de buna ilişkin dilekçeyi sundu. Fakat atama gecikti. Bu koltuğu tekrar bir Kürt'e vermek istemeyebilirler" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap