15 °C

'Kürtler bağımsızlığı hak ediyor'

İsrail Cumhurbaşkanı Peres ve Dışişleri Bakanı Lieberman’ın ardından Başbakan Netanyahu'nun da, Irak’ta bağımsız Kürt devleti meselesini dile getirerek “Kürtlerin bağımsızlık arzusunu desteklemeliyiz" dedi

'Kürtler bağımsızlığı hak ediyor'

TEL AVİV – İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın ardından Başbakan Binyamin Netanyahu’nın Irak’ta bağımsız Kürt devleti meselesini dile getirmesi çok dikkat çekti. Netanyahu, Pazar akşamı yaptığı bir konuşmada Irak’tan bağımsız Kürt devleti çağrısını yaparken “Kürtlerin bağımsızlık arzusunu desteklemeliyiz. Buna layıklar” dedi. 

Binyamin Netanyahu’nun Tel Aviv Üniversitesine bağlı Ulusal Güvenlik Etüdleri Enstitüsü’nde Pazar akşamı yaptığı konuşmasında İsrail’in Irak’ta Kürt devletinin oluşturulmasına desteklediğini açıkladı. Netanyahu’nun “Kürtlerin bağımsızlık arzusunu desteklemeliyiz. Bunu hak ediyorlar" sözlerini kullandı. 

İsrail’in Kürt devletine ilişkin pozisyonunun net biçimde ifade eden Netanyahu’ın açıklamasından birkaç gün önce Temmuz ayında görevi son erecek olan Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ABD Başkanı Barack Obama’ya yaptığı veda ziyaretinde sarfettiği sözlerle İsrail’in Iraklı Kürtlere ilişkin politikasının net ipuçlarını vermişti. 

Şimon Peres, Obama’ya, büyük bir askeri müdahale olmadan Irak’ın birleşik bir devlet olarak ayakta kalamayacağına inandığını ancak böyle bir operasyonu da tavsiye etmediğini söylemişti. Bu arada, Peres’in, Kürtlerin “Türkiye tarafından desteklenen fiilen bağımsız bir demokrasi kurduklarını” da ifade etmesi de dikkat çekmişti. 

Bunun ardından da Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da, görüştüğü ABD’li mevkidaşı John Kerry’ye “Irak, gözlerimizin önünde çöküyor ve bağımsız bir Kürt devletinin tesisi, artık bitmiş bir iş” demişti. 
Bu gelişmeleri yansıtan Haaretz gazetesi ise, “İsrail’in yıllarca Iraklı Kürtler, pek göze çarpmayan bir ilişkisi mevcut” dedikten sonra Netanyahu’nun Kürt meselesine ilişkin açıklamalarını, söz konusu toplantında bölgedeki değişiklikleri ve İsrail’in Ortadoğu’daki yeni ittifakları şanslarının tartışıldığı bir arada yaptığını yazıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.