'Kurun değiştirilmesi kaçınılmazdı'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Manatın kurunun değiştirilmesi kaçınılmazdı" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi'nde düzenlenen bir toplantıda ülkede yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Manatın değer kaybetmesinin başlıca nedeninin petrol fiyatlarının üç kez ucuzlaması olduğunu belirten Aliyev, "Manatın kurunun değiştirilmesi kaçınılmazdı. Bunu maksimum düzeyde engellemek için yıl boyu çalıştık" dedi. 

Petrol fiyatlarının istikrar kazanmasını beklediklerini, 50 dolar düzeyinde sabitlendiğinde rahatladıklarını ve devalüasyona ihtiyaç kalmayacağını 
düşündüklerini ifade eden Aliyev şunları söyledi:

aliyev.jpg

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

"Azerbaycan bu durumdan muzdarip"

"Şimdi petrol fiyatı 36 dolara indi. ABD'de dolar ile ilgili alınan karar da petrol fiyatlarının aşağı çekilmesine hizmet ediyor. Diğer jeopolitik etkenler de söz konusu. Petrol fiyatlarının bu şekilde düşmesinin ekonomik temeller kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Dünya ekonomisinde belli ölçekte bir gerileme var fakat petrol fiyatlarının birdenbire aynı yılda üç kez aşağı inmesini gerektirecek kadar değil. Kanaatime göre bu düşünülmüş bir politikadır. Bu politikanın amacı kimse için sır değil ama Azerbaycan bu durumdan muzdarip."