'Putin beni ciddi tehdit olarak görüyor'

Rusya’nın hakkında tutuklama kararı ve uluslararası arama emri çıkarttığı iş adamı Hodorkovski, "On sene içinde bu rejimin değişeceğine inanıyorum. Putin beni ciddi bir tehdit olarak görüyor"dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bir dönem Rusya'nın en zengin kişisi olan ve hakkında  uluslararası arama emri çıkartılan Hodorkovski, "10 sene içinde bu rejimin değişeceğine inanıyorum ve bu değişiklikte önemli bir rol oynamayı umuyorum" dedi. 

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’ye Londra’da açıklamalarda bulunan Hodorkovski, "Kesinlikle İngiltere’ye iltica için başvurmayı düşünüyorum. Putin beni ciddi bir tehdit olarak görüyor" şeklinde konuştu. 

Rusya’da hemen bir rejim değişikliğinin gerçekleşmesini ümit etmenin "fazla iyimserlik" olacağını belirten Hodorkovski,  "Ancak 10 sene içinde bu rejimin değişeceğine inanıyorum ve bu değişiklikte önemli bir rol oynamayı umuyorum" diye konuştu.

"Londra’da kendimi güvende hissediyorum"

Rusya’nın hakkında tutuklama kararı ve uluslararası arama emri çıkarttığı iş adamı Mihail Hodorkovski, İngiltere’ye iltica başvurusunda bulunmayı düşündüğünü açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisini ekonomik ve siyasi tehdit olarak gördüğünü belirten Hodorkovski,  Londra’da kendisini güvende hissedeceğini söyledi. Hodorkovski, "Rusya’daki rejim muhaliflerinin ölümlerinin tarihçesi etkileyici. Ancak ben hapiste 10 sene geçirdim, her gün kolayca öldürülebilirdim. Londra’da kendimi o yıllarda olduğundan çok daha güvende hissediyorum" diye konuştu.

Bir zamanlar Rusya'nın en zenginleri arasında bulunan Hodorkovski, vergi kaçakçılığı suçundan 10 yıl hapis yatmıştı. Hodorkovski, Putin yönetimine karşı olduğu için tutuklandığını öne sürmüştü. 2013'te serbest bırakılan iş adamı ülkeyi terk etmişti. Hodorkovski zamanının çoğunu İngiltere ve İsviçre'de geçiriyor.