6 °C

'Sibirya'nın Gücü' inşaatı iki hafta sonra başlıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Gazprom Başkanı Miller ile uzakdoğu'da dengeleri değiştirecek "Sibirya'nın Gücü"nü görüştü.

'Sibirya'nın Gücü' inşaatı iki hafta sonra başlıyor

Rusya ve Çin'in, Sibirya'nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile 30 yıl boyunca senelik yaklaşık 30 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı konusunda mutabakata vardıkları bildirildi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile görüştü. Alınan bilgiye göre görüşmede, Sibirya'nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı Projesi ele alındı. Proje hakkında Putin'e bilgi veren Miller, boru hattı inşaatının plana uygun şekilde devam ettiğini, ay sonunda boru hattının Çin sınırları içindeki bölümünün inşaatına başlanacağını bildirdi. 

Çin Başbakan Yardımcısı Cang Gaoli ile yaptığı görüşme hakkında da bilgi veren Miller, boru hattı projesinde önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayarak, Çin tarafı ile 30 yıl süreyle senelik 30 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı, inşaatın süreleri ve sevkiyata ilişkin bazı özel maddeler konusunda mutabakata vardıklarını kaydetti. 

Miller, nihai anlaşma metninin 8-9 ay içerisinde hazırlanacağını belirtti. 

Avrupa Komisyonu'nun Rusya'nın Avrupa'da doğalgaz boru hattı inşaatlarını engellemesinin ardından, Gazprom şirketi doğu pazarına yönelerek başta Çin olmak üzere bu ülkelerle enerji alanında iş birliği anlaşmaları imzaladı. 

Çin ile yapılan anlaşmaya göre, Rusya Çin'e hem batı hem de doğudan doğalgaz sevkini sağlayacak iki boru hattı inşa edecek.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.