17 °C

'Suriye'ye askeri destek sağlıyoruz'

Rusya Devlet Başkanı Putin: Terörizmle savaşan Suriye hükümeti ve ordusuyla işbirliğine gitmemek büyük hatadır

'Suriye'ye askeri destek sağlıyoruz'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Irak'a askeri ve teknik destek sağladıklarını belirterek, "Terörizmle yüz yüze savaşan Suriye hükümeti ve ordusu ile işbirliğine gitmemek büyük hatadır" dedi. 

Putin, 10 yıllık aranın ardından BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, soğuk savaşın ardından dünyanın tek merkezden domine edilme durumunun ortaya çıktığını söyledi. 

Rusya'nın ortaklarıyla uzlaşma temelinde çalışmaya hazır olduğunu ifade eden Putin, "BM'nin altını oyma girişimleri çok tehlikeli. Bu durumda kolektif çalışma yerine bencillikle domine edilmiş bir dünya ile karşılaşırız" dedi. 

"Hepimiz farklıyız ve buna saygı göstermeliyiz. Kimse tek bir kalkınma modeline uymak zorunda değil" diye konuşan Putin, dayatmaların bırakılmasını istedi.

'Dış müdahaleden kaçınılmalı'

Geçmişin hatalarından ders alınmasını ve ülkelere dış müdahaleden kaçınılmasını isteyen Putin, "Sözde 'demokratik' devrim ihracı devam ediyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki duruma bakmak yeterli. Bu agresif dış müdahaleler reform getirmek yerine ulusal kurumların açıkça yok edilmesiyle sonuçlandı" dedi.

Bu coğrafyalarda açılan otorite boşluğunun anarşiye yol açtığını ve terör örgütlerinin boşluğu doldurduğunu belirten Putin, ılımlı muhalif olarak adlandırılanların da bu örgütlere kaydığını söyledi.

Batılı ülkeler tarafından eğitilen ve donatılan bu muhaliflerin IŞİD'e katıldığını savunan Putin, terör örgütlerinin bölgedeki etki alanını artırdığını vurguladı.

IŞİD ile Esad'ın ordusu gerçekten savaşıyor

Putin, Esed'e destek verilmesini de isteyerek, "Terörist gruplarla savaşan Irak ve Suriye'ye askeri ve teknik destek sağlıyoruz. Terörizmle yüz yüze savaşan Suriye hükümeti ve ordusu ile işbirliğine gitmemek büyük hatadır. IŞİD ve diğer terörist örgütlerle sadece Esad'ın ordusu ve Kürt milisler gerçekten savaşıyor" dedi.

Ortadoğu'daki tehditleri görüşmek üzere BMGK başkanı olarak bakanlar toplantısı düzenleyeceklerini kaydeden Putin, "BMGK'ya, IŞİD ile mücadele eden tüm güçlerin koordine edilmesini sağlayacak bir karar tasarısı sunacağız. Bu koordinasyon BM Şartı temelinde olmalı" diye konuştu. 

Ukrayna insanlar kararına saygı duymalı

Putin konuşmasında Ukrayna'daki olaylara da değinerek, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün tehditler ve silah gücüyle korunamayacağını söyledi.

Donbass bölgesindeki insanların kararına saygı duyulmasını isteyen Putin, Minsk anlaşmasında kabul edildiği üzere bu bölgedeki gruplarla koordineye gidilmesini talep etti.

Rusya'ya uygulanan yaptırımları da eleştiren Putin, bu yaptırımların BM Şartı'nın ihlali olduğunu savunarak "Bu yaptırımlar rekabetin öldürülmesine hizmet ediyor. Burada ekonomik bencilliğin arttığını görüyorum. Bazı ülkeler dışlayıcı ekonomik birlikler arzuluyor" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap