'Tehdidin arkasında Kuzey Kore var'

ABD medyasında yer alan ve FBI’a dayandırılan haberlere göre, geçen ay Sony Pictures’ı hack’leyen grup Kuzey Kore hükümeti tarafından yönlendiriliyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD hükümetinin Sony'ye yapılan siber saldırının arkasında Kuzey Kore olduğunu tespit ettiği bildirildi.

NBC ve CNN'nin bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberde, Sony'ye yapılan saldırıyla ilgili Kuzey Kore hükümetiyle bağlantı kurulduğu kaydedildi.

New York Times ve Washington Post gazeteleri de hackerların Kuzey Kore hükümetinin talebiyle hareket ettiğini ileri sürdü.

Foxnews televizyonu ise ABD Federal Polisi'ne (FBI) dayandırdığı haberinde, tehdidin ardındaki "Guardians of Peace" (Barış Muhafızları) isimli korsan grubunun Kuzey Kore tarafından yönlendirildiği iddiasına yer verdi.

Kuzey Kore eylemleri 'doğru' bulmuştu

Kuzey Kore, söz konusu siber saldırı ve tehditlerle ilgili yaptığı açıklamada, bunların hiçbirini üstlenmezken, eylemleri ''doğru bulduğunu'' belirtmişti.

Filmin vizyon planı da iptal edildi

roportaj.jpg

Sony firması, Kim Jong-un'a süikast girişimi kurgusuna yer veren filmin prömiyerini hackerların bombalama tehdidi sonucunda iptal etmesinin ardından, filmin vizyona giriş planından da vazgeçtiğini açıkladı.

New York'ta 18 Aralık akşamı Sunshine sinemalarındaki prömiyerinin yapılmayacağını bildiren Sony'den yapılan açıklamada, filmin 25 Aralık'ta tüm ABD genelinde vizyona girmesi planının iptal edildiği ifade edildi.

"Büyük hayal kırıklığı duyduk"

Açıklamada, firmanın işine, müşterilerine ve çalışanlarına karşı suç sayılacak ''görülmemiş bir saldırının mağduru'' olduğu belirtilerek, filmin satın alınmasının engellemesi için özel e-postalara, hassas ve özel mala yönelik hırsızlığın, Sony'nin ahlak ve ruhunu yok etmeyi amaçladığı kaydedildi.

Bu durumdan dolayı ''derin üzüntü'' duyulduğu belirtilen açıklamada, ''Yapımcılarımızı ve serbest düşünme hakkını destekliyoruz. Sonuçtan büyük hayal kırıklığı duyduk''  ifadesine yer verildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir