6 °C

AB, Polonya'nın oy hakkını elinden alabilir

AB, Polonya'nın yüksek yargıya ilişkin yasa değişikliğini onaylaması durumunda, ülkenin AB Konseyindeki oy hakkının elinden alınması için harekete geçeceğini açıkladı.

AB, Polonya'nın oy hakkını elinden alabilir

AB, Polonya hükümetinin yüksek yargı hakimlerini görevden alması ya da emekliliğe zorlaması durumunda, ülkenin AB Konseyindeki oy hakkının elinden alınması için harekete geçecek.

Konuya ilişkin AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Polonya'da planlanan yargı reformunun "ciddi endişeye" yol açtığı, "reformun Polonya'da hukukun üstünlüğünü önemli şekilde tehdit ettiği" vurgulandı.

Açıklamada ifadelerine yer verilen AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Komisyon, AB'nin temel değerlerinden biri olan hukukun üstünlüğünü tüm üye ülkelerde koruma konusunda kararlı. AB'ye üyeliğin önemli bir ön koşulu bağımsız bir yargı sistemidir. Bu nedenle AB, keyfi şekilde yüksek yargı hakimlerinin görevine son verilmesini öngören bir sistemi kabul edilemez. Eğer Polonya hükümeti yargının bağımsızlığına ve hukukun üstünlüğüne zarar verecek bir adım atarsa 7'nci maddeyi tetiklemenin dışında başka bir seçeneğimiz kalmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

7'nci madde daha önce hiç uygulanmadı

1997'de AB Antlaşması'na dahil edilen 7'nci maddenin tetiklenmesi durumunda, üye ülkenin AB Konseyindeki oy hakkı elinden alınabiliyor. Ancak AB yetkilileri şimdiye kadar hiçbir üye ülkeye karşı söz konusu maddeyi işleme koymadı.

Bu maddenin uygulanabilmesi için Polonya hariç tüm AB üyelerinin oy birliği gerekiyor. AB, Polonya bağlamında 7'nci maddeyi yürürlüğe sokma kararı alsa bile Polonya'nın yakın müttefiki olan Macaristan'ın buna engelleyeceği düşünülüyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.