4 °C

AB üç ülkeyi acil toplantıya çağırdı

Avrupa Birliği Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komisyonu Başkanı Dimitris Avromopoulos İsveç, Almanya ve Danimarka’yı olağanüstü toplantıya çağırdı.

AB üç ülkeyi acil toplantıya çağırdı

AB Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, İsveç Göç ve Adalet Bakanı Morgan Johansson, Danimarka Entegrasyon Bakanı İnger Stojberg ve Almanya Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Ole Schröder’i Brüksel’e acil toplantı için davet etti.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, sığınmacı krizini kontrol etmek için 4 Ocak Pazartesi günü Almanya sınırında pasaport ve kimlik kontrollerine başladıklarını açıklamıştı.

Brüksel’de basına hitap eden AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, planlanan toplantının amacının "ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek" olduğunu belirtti.

İsveç'in sınır kontrollerine geçme kararının hemen akabinde Danimarka polisi Almanya sınırında kimlik kontrollerine başlamıştı. Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, İsveç'in kararı sonrasında başka seçenekleri kalmadığını söylemişti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.