15 °C

AB'den ithal 'Yakıt Nafta'ya denetim

EPDK, AB'den ithal edilen Yakıt Nafta'yı değerlendirmeye tabi tutabilecek, tebliğde aranan koruma düzeyini eşdeğer ölçüde sağlamadığını tespit ederse ürünün piyasaya arzını yasaklayabilecek veya toplatılmasını isteyebilecek

AB'den ithal 'Yakıt Nafta'ya denetim

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), AB'den ithal edilen Yakıt Nafta'yı değerlendirmeye tabi tutabilecek, tebliğde aranan koruma düzeyini eşdeğer ölçüde sağlamadığını tespit ederse ürünün piyasaya arzını yasaklayabilecek veya toplatılmasını isteyebilecek. 

EPDK'nın Yakıt Nafta'ya ilişkin Teknik Düzenleme Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

Tebliğe göre, piyasaya arz edilen Yakıt Nafta'nın, Türk Standardları Enstitüsü tarafından hazırlanan Ekim 2006 tarihli "TS 13207 Yakıt Nafta" standardına uygun olması gerekecek. Piyasaya akaryakıt olarak arz edilebilecek "Yakıt Nafta"nın resmi ismi, Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numaraları esas alınarak Kurul kararıyla belirlenecek.  

Tebliğ hükümleri, Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yasal olarak üretilmiş veya yasal olarak serbest dolaşıma girmiş ürünlere uygulanmayacak. Ancak EPDK, bu ürünü Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan "Düzenlenmemiş Alanda Karşılıklı Tanıma Yönetmeliğinin" üçüncü bölümünde belirtilen usul ve esaslara uyarak değerlendirmeye tabi tutabilecek ve bunun sonucunda, tebliğde aranan koruma düzeyini eşdeğer ölçüde sağlamadığını tespit ederse ürünün piyasaya arzını yasaklayabilecek, koşula bağlayabilecek veya piyasadan geri çekilmesini veya toplatılmasını isteyebilecek. 

Bu tebliğin yürürlüğe girmesiyle Yakıt Nafta'nın Üretimi, Yurtdışı ve Yurtiçi Kaynaklardan Temini ve Piyasaya Arzına İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği yürürlükten kaldırıldı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap