16 °C

”ABD, Gürcistan ordusunu savunma odaklı eğitecek”

ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Cartwright, "İşe eğitimle başlayacağız. Faaliyetlerin temelini bu oluşturacak" dedi

”ABD, Gürcistan ordusunu savunma odaklı eğitecek”

 

TİFLİS - Gürcistan'a ziyarette bulunan ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright, ABD'nin Gürcistan ordusunu "ülke savunması odaklı" eğiteceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile basın toplantısı düzenleyen Orgeneral Cartwright, Rusya ile Ağustos ayında yaşanan çatışmadan sonra yapılan değerlendirmenin, "Gürcistan'ın topraklarını savunma amacıyla eğitime ve yeni teçhizata ihtiyacı olduğunu" gösterdiğini belirtti.

Cartwright, "İşe eğitimle başlayacağız. Faaliyetlerin temelini bu oluşturacak, ancak eğitim çalışmaları Gürcistan'ın savunmasına odaklanacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Saakaşvili de ABD ordusundan üst düzeyde gerçekleşen bu ziyaretin, "Gürcistan ve ABD'nin askeri-politik işbirliğinde tamamen yeni ve ileri bir seviyeye doğru ilerlediğini gösterdiğini" söyledi. Ülke topraklarının yüzde 20'sinin işgal altında ve riskin yüksek olduğunu, bölgede tahriklerin devam ettiğini belirten Saakaşvili, bu koşullar altında Gürcistan'ın "silah, personel ve eğitim seviyesini artırarak, modern, yüksek düzeyli ve daha güçlü bir ordu yaratmaya" devam edeceğini kaydetti.

Saakaşvili, "Elbette ordu üç ya da dört yılda kurulmadı. Önceki yıllarda verilen eğitim, geniş ölçekli bir savaşa yönelik değildi. Bunlar barışı koruma ve asayiş amaçlıydı. Ancak şimdi başka nitelikte bir ordu hazırlığındayız" diye konuştu.

Bu arada, Gürcistan'ın Afganistan'daki koalisyon güçlerine destek vermeye hazır olduğunu yineleyen Saakaşvili, "Sayın General, bunu sizinle de konuştum, Başkan (Barack) Obama'ya da yazdım" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap