6 °C

ABD iş dünyasından Trump'a tepki

ABD'li büyük şirketlerin üst yöneticileri, Başkan Trump'ın ülkeyi Paris İklim Anlaşması'ndan çekme kararına tepki gösterdi.

ABD iş dünyasından Trump'a tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceklerini açıklaması üzerine ABD'li büyük şirketlerin üst yöneticileri, alınan bu kararı eleştirdi.

Elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "İklim değişikliği gerçek. Paris (anlaşmasından) çekilmek Amerika veya dünya için iyi değil" ifadelerini kullandı.

Musk ayrıca, Trump'ın ekonomi konseyinden de ayrıldığını bildirdi. Elon Musk, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Trump'ın Paris anlaşmasından çekilme kararı alması durumunda ABD Başkanı'nın iş danışmanlık konseyinden ayrılacağını duyurmuştu.

The Walt Disney Company'nin CEO'su: Başkan'ın konseyinden istifa ettim

Eğlence endüstrisi devi The Walt Disney Company'nin CEO'su Robert Iger de Trump'ın danışmanlık konseyinden ayrılan bir başka yönetici oldu. Iger, Twitter hesabından, "Paris anlaşmasından çekilme nedeniyle prensip olarak Başkan'ın konseyinden istifa ettim" mesajını paylaştı.

Goldman Sachs CEO'su: Lider pozisyonu için bir gerilemedir

ABD'nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs'in 2006'dan bu yana CEO'su olan Lloyd Blankfein, Haziran 2011'den itibaren ilk kez Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararının ABD'nin aleyhine olduğunu vurgulayan Blankfein, "Bugünkü karar, çevre ve ABD'nin dünyadaki lider pozisyonu için bir gerilemedir" açıklamasını yaptı.

Google CEO'su Pichai: Temiz ve refah bir gelecek için çalışacağız

ABD'li teknoloji devi Google'un CEO'su Sundar Pichai de Twitter'daki açıklamasında, kararın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade ederek, "Google, daha temiz ve refah bir gelecek için sıkı çalışmaya devam edecektir" yorumunu aktardı.

General Electric'in CEO'su Immelt: Endüstri liderlik yapmalı

ABD'nin en büyük enerji şirketlerinden General Electric'in CEO'su Jeff Immelt, Twitter'daki paylaşımında söz konusu kararın kendisi için hayal kırıklığı olduğuna işaret ederek, "İklim değişikliği gerçek. Şimdi, endüstri liderlik yapmalı ve hükümete bel bağlamamalı" ifadelerine yer verdi.

Kömür endüstrisi kararı destekledi

Kentucky Kömür Birliği (KCA) ise Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan ABD'yi çekme kararını destekledi.

KCA Başkanı Tyler White, yaptığı açıklamada, Trump'ın selefi Barack Obama ve hükümetinin ABD Kongresinin onayını almadan Paris İklim Anlaşması'nı müzakere ettiğine dikkati çekti.

White, Paris anlaşmasının Amerikan halkını ve ülkenin rekabet gücünü riske attığını savundu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.