24 °C

ABD, İstanbul'dan uçuşa 'kabin' yasağı getiriyor

ABD'nin Ortadoğu ve Afrika'da 10'dan fazla ülkeden Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmasını yasaklayacağı iddia edildi. Yasak listesinde İstanbul da var...

ABD, İstanbul'dan uçuşa 'kabin' yasağı getiriyor

Amerikan hükümetinin Ortadoğu ve Afrika'da 10'u aşkın ülkenin havayolu şirketlerine ABD uçuşlarında yolcu kabininde elektronik cihaz taşınmasının yasaklanması talimatı verdiği öne sürüldü. Ürdün Kraliyet Hava Yolları ile Saudia Hava Yolları iddiaları Twitter üzerinden doğruladı. Uluslararası haber ajansı AP'ye göre ise listede İstanbul da yer alıyor.

Amerikan medyasında yer alan ve ABD'li yetkililere dayandırılan haberlerde, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden ABD'ye seyahat eden yolcuların DVD oynatıcı, tablet, dizüstü bilgisayarlarını kabine almalarının yasaklanacağı ve bagaja verilmesi koşulunun getirileceği öne sürüldü.

Direktifin bir güvenlik tehdidi sonucu verildiği belirtilerek uygulamanın salı günü başlamasının beklendiği iddiasında bulunuldu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Dışişleri Bakanlığının ise Amerikan medyasına elçiliklerin ilgili havayolları şirketlerini bilgilendirmeye başladığını açıkladığı duyuruldu.

Söz konusu yasaktan hangi ülke ve havayolu şirketlerinin etkileneceğine ilişkin bilgi verilmedi.

AP'ye göre listede İstanbul da var

Associated Press'in geçtiği haberde ise, "Aralarında İstanbul'un da olduğu 10 uluslararası hava alanından ABD'ye yapılacak uçuşlarda yolcuların laptop, iPad, fotoğraf makinesi ve diğer başka elektronik eşyaları el bagajlarında kabine sokmalarını geçici olarak yasakladı" denildi. 

ABD güvenlik yetkilileri yasağın nedeni konusunda açıklama yapmadılar. Royal Jordan Airlines'ın verdiği bilgiye göre yasak pazartesi günü bildirildi. Verilen bilgiye göre cep telefonu ve tıbbı cihazları haricindeki elektronik eşyaların bagaja verilmesi gerekecek.

AP'nin haberine göre yasak, Kahire, Amman, İstanbul, Kuveyt, Kasablanka, Riyad, Cidde, Doha, Abu Dhabi ve Dubai'den aktarmasız ABD uçuşlarında uygulanacak.

ABD yetkililerinin AP'ye verdikleri bilgiye göre yasaktan 9 hava yolu şirketi etkilenecek. Yasak, bugün Türkiye saati ile 10.00'da yürürlüğe girecek."

Ürdün havayollarından açıklama

Ürdün Kraliyet Havayolları (Royal Jordanian Airlines), Twitter hesabından, Kuzey Amerika uçuşlarında çoğu elektronik cihazın kabinlere alınmasını yasaklayacaklarını açıkladı.

Şirket, daha sonra sildiği tweetinde şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin ilgili bakanlıklarından verilen talimatlar gereğince ABD'ye giden veya ABD'den gelen tüm uçuşlarımızda elektronik ve elektrikli cihazların yolcu kabinine alınmasının kati bir surette yasaklandığını değerli yolcularımıza bildiriyoruz. Cep telefonları ve tıbbi cihazlarına uçuş sırasında gereksinim duyulduğundan bu cihazlar yasak dahilinde değiller."

Açıklamada uygulamanın salı günü başlayacağını duyuran şirket, yasağın Montreal, New York, Chicago ve Detroit uçuşlarında uygulanacağını kaydetti.

Suudi havayolu şirketi de iddiayı doğruladı

Suudi Arabistan'ın El Riyad gazetesi ise Suudi hükümetinin sivil havacılık otoritelerini yasak konusunda bilgilendiğini yazdı.

Suadia Hava Yolları da Twitter hesabı üzerinden bu iddiayı doğruladı.

Havayolu şirketi, 22 Mart'tan itibaren uygulanmaya başlanmak üzere kabinlere cep telefonundan büyük tüm elektronik cihazların alınmasının yasak olduğunu ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap