26 °C

ABD-Küba ilişkilerinde tarihi gün

İki ülke 1961 yılında kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması kararı alınmasının ardından Küba'nın Washington'daki büyükelçiliği bugün resmen açıldı

ABD-Küba ilişkilerinde tarihi gün

ABD ile Küba arasında ilişkilerin yeniden tesis edilmesi ve normalleştirilmesi kapsamında, ABD'nin başkenti Washington'da Küba Büyükelçiliği resmen açıldı. 

ABD ile Küba'nın Temmuz başında diplomatik ilişkilere resmen başlama kararı almalarının ardından Washington ile Havana'da bulunan diplomatik temsilcilikler, gece yarısından itibaren tam kapsamlı büyükelçilik haline geldi. Bu kapsamda Küba'nın Washington'daki büyükelçiliği Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez'in katıldığı törenle resmen açıldı. 

kuuba.jpg

Küba'nın, 1961'de ilişkilerin kesilmesinin ardından diplomatik temsilciliği olarak görev yapan büyükelçiliğinin açılışında, Rodriguez ve diğer Kübalı yetkililerin yanı sıra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, ABD Dışişleri Bakanlığı Batı Yarıküre'den Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Roberta Jacobson ile bazı ABD'li yetkililer de hazır bulundu. 

Küba bayrağı, Kübalı askerler tarafından göndere çekildi, ardından bu ülkenin ulusal marşı okundu. 

Çok sayıda basın mensubunun takip ettiği töreni izlemeye gelen bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ve Latin kökenli vatandaşlar da, "Çok yaşa Küba" sloganları attı. Büyükelçiliğin yer aldığı cadde, tören esnasında kısa süreli trafiğe kapatıldı. 

Kerry, 14 Ağustos'ta Havana'ya gidecek 

ABD'nin Havana'daki diplomatik temsilciliği de gece yarısından itibaren tam kapsamlı büyükelçilik haline gelirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, 14 Ağustos'ta Küba'ya giderek Havana'daki büyükelçiliğin resmi açılışını yapması bekleniyor.  

Kerry bugün ayrıca Kübalı mevkidaşı Rodriguez ile bakanlıkta iki görüşme gerçekleştirecek. İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. 

Kerry ve Rodriguez, nisan ayında Amerika Zirvesi'ne katılmak için gittikleri Panama'da da basına kapalı  görüşme yapmıştı. 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı lobisinde asılı bulunan diplomatik ilişki yürütülen ülke bayrakları arasına Küba bayrağı da sabah saatlerinden itibaren yerleştirildi. 

ABD Başkanı Barack Obama, 1 Temmuz'da Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine resmi olarak başlama kararı aldıklarını belirterek, karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılacağını duyurmuştu. 

Washington ve Havana yönetimleri, Obama'nın, geçen yılın Aralık ayında Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi açıklamasının ardından büyükelçilikler konusunu müzakere etmeye başlamıştı. 

Yarım yüzyıldan sonra ilk kez 11 Nisan'da bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yaparken Obama yönetimi, 14 Nisan'da da Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı almıştı. Obama, 1 Temmuz'da da karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılması kararı aldıklarını duyurmuştu.  

ABD ve Küba, 1961'de kesilen diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmenin koşulları üzerinde yaklaşık altı aydır görüşmelerde bulunuyor.  
 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap