8 °C

ABD Rusya'ya yaptırımları genişletti

ABD yönetimi, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya karşı yaptırım listesinin genişlettiğini açıkladı. Yaptırım kararı sonrası Kremlin’den sert yanıt gecikmedi.

ABD Rusya'ya yaptırımları genişletti

ABD yönetimi, Ukrayna'nın güvenliğini ve istikrarını bozma ya da Rusya'ya yönelik mevcut yaptırımları delme girişimleri nedeniyle toplam 34 kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı. 

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, mevcut yaptırımların verimliliğini koruma adına alınan kararların 22 kişi ve 12 kuruluşu kapsadığı bildirildi.  

Açıklamaya göre, bu kişi ve kuruluşlardan 14'ü mevcut yaptırımları delmeye yönelik ciddi girişimlerde bulunmaktan ya da halihazırda yaptırım uygulanan kuruluşlar tarafından yönetilmekten, 6'sı Ukrayna'nın güvenliğini veya istikrarını bozmaya çalışmaktan, 12'si Ukrayna'nın Kırım bölgesinde faaliyet göstermekten ve eski Ukrayna hükümeti yetkilisi olan iki kişi ise kamu varlıklarını zimmete geçirme suçuna ortaklık etmekten kara listeye alındı.  

Listeye yeni eklenen kişi ve kuruluşların önemli bir kısmının, yaptırımları delmeye çalıştıkları belirlenen ünlü Rus iş adamları Gennaddy Timchenko, Arkady Rotenberg ve Boris Rotenberg ile ilişki olmaları göze çarptı. ABD hükümeti, Rusya yönetimine "yakın çevreler" olarak tanımladığı bu isimlere, üst düzey Rus yetkililerine mali destek sağladıkları veya onlar adına hareket ettikleri gerekçesiyle Mart 2014'de yaptırım uygulamaya başlamıştı.  

Açıklamada, Sven Olsson, Avia Group Terminal LLC, Transservice LLC, Lerma Trading, LTS Holding, Maples SA, Fentex Properties Ltd ve White Seal Holding'e Rusya'nın büyük finans ve enerji şirketlerinin sahibi Timchenko, Volgogradneftemash, Moskovskiy Oblatstnoy Bank ve Investment Republic Bank ise Rotenberg kardeşler adına çalışmaktan ötürü yaptırım uygulanacağı ifade edildi.  

Ayrıca, Eduard Loffe, Vakhtang Karamyan ve Tatiana Chernykh isimli kişiler, Rusya'nın en büyük silah üreticilerinden Kalashnikov Concern ve Izhevsky Mekhanichesky Zavod JSC'nin adına çalıştıkları için yaptırıma tabi tutulacağı bildirildi.  

Ülkelerinin güvenliğini veya istikrarını bozmaya yönelik girişimlerinden ötürü kara listeye alınan 6 Ukraynalı ayrılıkçı arasında Serhiy Kozyakov, Vladyslav Deynego, Sergey Tsyplakov, Vasily Nikitin ve Aleksandr Kofman yer aldı.  

Bankalar, şarap imalathaneleri, sağlık merkezleri, film stüdyoları  

Vitaliy Zakharchenko ve Dmytro Tabachnyk ise Ukrayna'nın kamu varlıklarını zimmete geçirme suçuna ortaklık ettikleri için listeye alınan eski hükümet yetkililerini oluşturdu.  

Ukrayna'nın Kırım bölgesinde faaliyet göstermekten ötürü yaptırım uygulanacak 12 şirketin arasında ise bankalardan şarap imalathanelerine, sağlık merkezlerinden film stüdyolarına kadar birçok farklı ticari kuruluşun yer alması dikkati çekti.  

Açıklamada yer alan söz konusu şirketlerin isimleri şöyle:  

Joint Stock Company Genbank, Krasnodar Regional Investment Bank, Commercial Bank Verkhnevolzhsky, Sevastopolsky Morskoy Bank, State Enterprise Universal-Avia, Crimean Enterprise Azov Distillery Plant, State Concern National Production Agricultural Association Massandra, State Enterprise Factory of Sparkling Wine Novy Svet, State Enterprise Magarach of the National Institute of Wine, Resort Nizhnyaya Oreanda, Technopromexport, Yalta Film Studio.  

OFAC, aynı zamanda, yüzde 50'si veya daha fazlası yaptırım listesinde olan VTB Bank, Sberbank ve Rostec gibi Rus kuruluşlarına ait olan bir dizi kuruluşu da kara listeye alırken, yaptırımlar çerçevesinde, bu şahıs ve kuruluşların ABD'deki tüm mal varlıkları donduruldu ve Amerikalılarla ticari ilişkiler kurmaları yasaklandı.  

OFAC'ın Direktör Vekili John Smith yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'nın Minsk Anlaşması'nca belirlenen sorumlukluklarına uyması ve Ukrayna'daki çatışmayı barışçıl bir sonuca ulaştırması gerektiğini belirtirken, "Uluslararası ortaklarımızın yaptırımlarını daha yakından takip edip, mevcut yaptırımlardan kaçma girişimlerini önleyerek, ABD'nin Rusya'ya Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi için uyguladığı kararlı baskıyı birkez daha ortaya koyuyoruz" ifadelerini kullandı.  

"Yaptırım kararı düşmanca, cevap verilecek"

ABD'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararı sonrası ise Kremlin’den sert bir cevap geldi.  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin yaptırım listesini genişletme kararını mantıksız ve düşmanca bulduklarını, bu kararın iki ülke arasındaki ilişkileri yıktığını söyledi.  Peskov, "Bu karar, Rusya'ya yönelik mantığa aykırı ve düşmanca politikanın devamıdır. Bu karar, ikili ilişkilere yıkıcı etkiye sahip politikanın devamıdır" dedi. ABD'nin yaptırım listesini genişletme kararına karşılık olarak bazı tedbirlerin alınacağını belirten Peskov, "Elbette önce tüm bu kararlar analiz edilecek, ardından da olası karşı tedbirlerle ilgili teklifler değerlendirilecek" diye konuştu. 

AB'nin yaptırımlarını takip etti 

ABD'nin yaptırım kararları, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların 31 Temmuz 2016'ya kadar uzatıldığını açıklamasının ardından geldi.  

Uzatılan yaptırımlar çerçevesinde AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı ve enerji sektöründe kullanılan bazı teknolojileri satamıyor. Rus kamu bankaları, Avrupa finans sektöründen dışlanıyor. 

AB, ayrıca Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak ile Rusya İstihbarat Teşkilatı Başkanı İgor Sergun ve Kırım lideri Sergey Valeryevich Aksyonov'un aralarında bulunduğu 149 kişiye yaptırım listesinde bulunuyor. 

ABD Hazine Bakanlığı'nın kara listesine bugün itibariyle eklediği birçok kişi ve kuruluş, AB'nin yaptırım listesinde de yer alıyor.  

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.