10 °C

ABD'de 11 yılın en iyi büyümesi

ABD ekonomisi 3. çeyrekte, tüketici harcamaları ve işletme yatırımlarındaki artışın etkisi ile son 11 yılın en güçlü büyümesini gösterdi.

ABD'de 11 yılın en iyi büyümesi

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre GSYH 3. çeyrekte mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle yüzde 5,0 büyüdü. 

ABD'de GSYH 2. çeyrekte yüzde 4,6 büyüdü. 3. çeyrekte yaşanan büyüme, 2003 3. çeyrekten bu yana görülen en yüksek büyüme oldu. 

Türkiye'yi 3'e katladı

Türkiye'nin 3. çeyrek büyüme oranı yüzde 1.7'da kalarak beklentilerin altındaydı. Türkiye büyümesinin düşük kalmasında hasat mevsimi olmasına rağmen tarım sektörünün yaşadığı daralma büyük rol oynamıştı. Böylece ABD Türkiye'yi büyüme hızında neredeyse 3'e katlamış oldu.

2. çeyrekte büyüme yüzde 2.6 olmuştu 

Bakanlık, 3. çeyrek büyümesi ilk verilerle yüzde 3,9 tahmin etmişti. Ekonomistler ise 3. çeyrek büyüme oranını yüzde 4,3 olarak revize edilmesini bekliyorlardı. 3. çeyrekte GSYH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 arttı. 2. çeyrekte ise yıllık bazda büyüme yüzde 2,6 olmuştu. 

ABD Ticaret Bakanlığı 3. çeyrek için vergi sonrası şirket karları  büyüme tahminini yüzde 1,7'den yüzde 2,8'e revize etti. Karlar, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5,1 yükseldi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.