6 °C

ABD'de konut piyasası güven endeksi beklentilerin üstünde

ABD'de konut piyasası güven endeksi ağustosta beklentilerin üstüne çıkarak, 55 olarak açıklandı. Bu rakamla son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaşan endeks, konut piyasasının güçlenmekte olduğuna işaret etti

ABD'de konut piyasası güven endeksi beklentilerin üstünde

WASHINGTON - Ulusal Konut Üreticileri Derneği ve Wells Fargo iş birliğinde düzenlenen anket sonuçlarıyla hesaplanan güven endeksi, ağustos ayında bir önceki aya kıyasla iki puan artarak, 55'e yükseldi. Beklentiler, endeksin 53 olarak açıklanacağı yönündeydi. Endeks, konut üreticilerinin inşaat sektöründeki koşullardan ne kadar memnun olduğunu gösteriyor. 50 üzerindeki rakamların olumlu, 50'nin altındakilerin ise olumsuz olarak yorumlandığı endeks, ağustosta son 7 ayın en yüksek seviyesinde ölçüldü.  

Uzmanlar, konut piyasası güven endeksinin artmasının, işgücü piyasasındaki toparlanma ve konut kredileri faizlerindeki düşüşten kaynaklandığını ifade etti. 

Endeksin, beklentilerin üstünde çıkması piyasalar tarafından da olumlu karşılandı. New York borsaları, haftanın ilk gününde yükselmeye devam ediyor. 
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.