7 °C

ABD'nin bağımsızlığının 238. yıl dönümü

ABD'de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü Arthur kasırgasının gölgesinde geçti

ABD'nin bağımsızlığının 238. yıl dönümü

NEW YORK - ABD'nin Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan edişinin 238'inci yıl dönümü ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

ABD'de her yıl renkli eğlencelere ve havai fişek gösterilerine sahne olan kutlamalar, bu yıl ülkenin doğu yakasını etkisi altı alan Arthur kasırgasından olumsuz etkilendi. 

Özellikle New England eyaletleri ve Kuzey Carolina'da etkili olan fırtına ve sağanak nedeniyle bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandı ve Bağımsızlık Günü kutlamaları ertelendi. 

Kötü hava koşullarına karşın, ABD genelinde Bağımsızlık Günü ve haftasonu tatilini birleştiren 40 milyondan fazla kişinin seyahate çıktığı da belirtildi. 

New York'ta havai fişek gösterisi 

New York'ta ise cuma akşam saatlerine kadar etkili olan yağışlı hava yerini berrak bir gökyüzüne bırakınca Macy's mağazaları tarafından geleneksel olarak düzenlenen ABD'nin en büyük havai fişek gösterisi yapıldı. 

East River'da teknelerden ve Brooklyn Köprüsü'nden atılan havai fişeklerle aydınlanan gökyüzünü izlemek için on binlerce kişi Brooklyn ve Manhattan'ın sahil kesimlerini doldurdu. 

Havai fişek gösterilerini en güzel yerde izlemek isteyen ABD'lilerden bazıları ise öğle saatlerinden gösteri vaktine kadar yaklaşık 7-8 saat çocuklarıyla beraber nehir kenarında bekledi.  

ABD, Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776'da bağımsızlığını ilan etmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.