13 °C

ABD'de federal hükümet kapanacak mı?

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, siyasi anlaşmazlıkların federal hükümetin "kapanmasına" neden olmayacağını belirtti.

ABD'de federal hükümet kapanacak mı?

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Amerikalı televizyon kanalı ABC'ye verdiği mülakatta, geçici bütçenin bu cuma gecesi itibarıyla dolmasının kamu hizmetlerinin durmasına neden olmayacağını ifade etti.

"Hükümet kapanmayacak. Böyle bir şey olmayacak" ifadesini kullanan McConnell, Demokratların göçmenlik alanında yaşanan anlaşmazlığı hükümeti açık tutmak için geçirilmesi gereken bütçeye ilişkin görüşmelere yansıtmasını beklemediğini dile getirdi.

Bütçe tasarısının 8 Aralık gecesine kadar kabul edilmesi gerekiyor

Kongre'den eylül sonunda geçen geçici bütçe, federal kurumlara 8 Aralık'a kadar finansman sağladığı için yeni bir bütçe tasarısının 8 Aralık gecesi Washington yerel saatiyle 23.59'a kadar kabul edilmesi gerekiyor. Aksi halde, 320 milyonu aşkın Amerikalıya hizmet veren federal hükümet bütçe yetersizliği nedeniyle 13. kez geçici olarak kapanacak.

Federal mali yılın 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona erdiği ABD'de hemen her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013'te olmak üzere toplamda 12 kez kapanmasına neden olmuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.