13 °C

AB'den Afrika'ya yardım

AB, kuraklıktan etkilenen Afrika ülkelerine 60 milyon euroluk yardım gönderecek.

AB'den Afrika'ya yardım

Avrupa Birliği (AB), kuraklıktan etkilenen Afrika Boynuzu'ndaki ülkelere 60 milyon euro yardım göndereceğini bildirdi.

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, kuraklık nedeniyle kıtlığın ciddi boyutlara ulaştığı Somali, Etiyopya ve Kenya'ya ilave insani yardım yapılacağı kaydedildi.

AB'nin yapacağı ek 60 milyon euroluk yardımla bölgeye bu yıl içinde gönderilen toplam yardımın 260 milyon euroya ulaşacağı belirtildi. Yardımların Somali, Etiyopya ve Kenya'nın yanı sıra Uganda ve Cibuti'ye de aktarıldığı belirtildi.

Açıklamada konuya ilişkin ifadelerine yer verilen AB İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiser Christos Stylianides, "2017'de Afrika Boynuzu'ndaki durum ciddi şekilde kötüleşmiştir ve kötüleşmeye devam etmektedir. Milyonlarca kişi ailelerinin gıda ihtiyacını karşılamakta güçlük çekmektedir. Kıtlık tehdidi gerçektir." değerlendirmesinde bulundu.

Bölgenin uzun zamandır devam eden kuraklıktan çok fazla etkilendiği vurgulanan açıklamada, yaklaşık 17 milyon kişinin yaşamlarını sürdürebilmek için acil gıda yardımına ihtiyaç duyduğu ifade edildi. Kenya, Etiyopya ve Somali'deki kolera salgınının ise en zor durumdakileri hedef aldığı belirtildi.

AB yardımının bölgedeki ortaklar tarafından gıda yardımı için kullanılacağı, 40 milyon euronun Somali'ye, 15 milyon euronun Etiyopya'ya ve 5 milyon euronun Kenya'ya yönelik olduğu aktarıldı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.