ABD'li teknoloji devlerinden Trump'a bağış

Trump ın göçmenlik politikalarına şiddetle karşı çıkan Microsoft, Google ve Amazon'un 20 Ocak taki devir-teslim etkinliklerine bağış yaptığı ortaya çıktı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Amerikalı teknoloji devlerinin, ABD Başkanı Donald Trump için düzenlenen devir-teslim etkinliklerine bağış yaptığı ortaya çıktı.

Politico nun haberine göre, Trump ın göçmenlik politikalarına şiddetle karşı çıkan teknoloji şirketleri, 20 Ocak ta yapılan devir-teslim törenine hem mali hem teknik destek verdi.

Federal Etik Bürosu na beyan edilen belgelere dayandırılan haberde, Microsoft un Trump ın başkanlığı devralması kapsamında düzenlenen etkinliklere 250 bin dolarlık bağış yaptığı ve bedeli aynı miktara yakın hizmeti ücretsiz sunduğu belirtildi.

Google ve Amazon un bağışta bulunan diğer şirketler arasında yer aldığı iddia edilen haberde, bağış miktarları belli olmayan iki şirketin etkinlikler için ücretsiz teknik hizmet sağladığı da kaydedildi.

Habere göre, sosyal medya devi Facebook ise Trump ın devir-teslim etkinliklerine ücretsiz Instagram fotoğraf kabinleriyle destek verdi. Para bağışı yapmayan şirket aynı hizmeti hem Demokrat hem Cumhuriyetçi partilerin ulusal kongreleri için ücretsiz olarak sağlamıştı.

Twitter ve Uber ise Politico ya yaptıkları açıklamalarda, Trump ın başkanlık töreni için herhangi bir bağışta bulunmadıklarını kaydetti.

Bununla birlikte, bağış belgelerinin gelecek günlerde kamuoyuna açıklanmasıyla Trump ın devir-teslim törenlerine destek veren diğer şirketler gün ışığına çıkabilir.

Adı geçen şirketlerin aralarında bulunduğu 100 e yakın firma, hafta başında Trump ın 7 Müslüman ülkeye yönelik vize yasağının, ABD Anayasası'nı ihlal ettiğini savunan ortak bir bildiri yayınlamıştı. Bildiri, Trump ın kararının Federal bir mahkeme tarafından askıya alınmasını takiben açılan temyiz davası kapsamında San Francisco daki 9 uncu Bölge Temyiz Mahkemesine sunulmuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir