ABD'nin seyahat yasağı yürürlüğe giriyor

ABD Yüksek Mahkemesi, seyahat yasağını gözden geçirme kararı alırken, Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının genel hatlarıyla yürürlüğe konmasına da izin verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Yüksek Mahkemesi, federal mahkemelerin daha önce iki kez 'yürütmeyi durdurma' kararı verdiği seyahat yasağını gözden geçirme kararı alırken, ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık özel yetkisini kullanarak çıkardığı ve genel olarak Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının genel hatlarıyla yürürlüğe konmasına da izin verdi.

karar ile İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemenli kişilere yönelik vize ve seyahat yasağının kısmen uygulanmasına izin verildi. Karar, Trump yönetimi için bir zafer olarak yorumlandı.

Başkan Donald Trump, geçen yıl yapılan seçimlerden hemen sonra 7 ülkeye yönelik seyahat yasağını içeren bir kararname imzalamıştı. Düzenlemenin yargı tarafından durdurulmasının ardından tasarı tekrar hazırlanmış, Irak vize yasağı uygulanacak ülkeler arasından çıkarılmıştı.

Yasak kapsamında 90 gün boyunca söz konusu ülkelerden ABD'ye yönelik ziyaretlerde seyahat kısıtlamaları getirilmesi planlanıyor.