9 °C

Afganistan için 405 milyon dolar istedi

BM Afganistan'a yardım için 405 milyon dolar istedi

Afganistan için 405 milyon dolar istedi

KABİL - Birleşmiş Milletler (BM), 2015'te Afganistan'da insani ihtiyaçlarının karşılanması için uluslararası toplumdan 405 milyon dolar talep etti. 

BM'nin talebiyle ilgili Kabil'de düzenlenen basın toplantısına Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ve BM Afganistan İnsan Hakları Koordinatörü Mark Bowden katıldı. 

Uluslararası toplumdan Afganistan için 405 milyon dolar istediklerini açıklayan BM Afganistan İnsan Hakları Koordinatörü Mark Bowden, "Afganistan'a yardım eden ülkelerden halkın insani ihtiyaçlarının karşılanması için desteklerini sürdürmelerini bekliyoruz. Afganistan'ın kriz halinde unutulmuş bir ülkeye dönmesine izin vermemiz lazım" dedi. 

Bowden, bu yıl Afganistan'ın değişik bölgelerinde savaşlardan dolayı 100 bin kişinin evlerini tek etmek zorunda kaldığını, 8 bin kişinin de hükümet karşıtı grupların saldırılarında öldüğünü belirterek, çatışmaların artması durumunda daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağını söyledi. 

Afganistan'da yaklaşık 1,2 milyon çocuğun yetersiz beslendiğini ifade eden Bowden, 500 çocuğun önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini, 4 bin civarında Afgan ailenin de değişik kamplarda çadırlarda yaşadığını ifade etti. 

Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ise talep edilen insani yardımın zor şartlarda yaşayan milyonlarca Afgan vatandaşının gıda, sağlık, içme suyu ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için harcanacağını kaydetti. Abdullah, ülkesinin hala dünyanın ciddi desteğine ihtiyacını olduğunu söyledi. 

BM, Afganistan'daki insani yardımların devam etmesi için uluslararası toplumdan geçen yıl 406 milyon dolar talep etmiş ancak bu rakamın yüzde 63'ünü alabilmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.