9 °C

Afganistan'da intihar saldırısı: 21 ölü

ABD askeri konvoyuna düzenlenen saldırının bilançosu ağır; çok sayıda sivil zarar gördü

Afganistan'da intihar saldırısı: 21 ölü

 

 

CELALABAD - Afganistan'ın doğusunda ABD askeri konvoyuna bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 20 sivil ile 1 Amerikan asker öldü, 55 sivil de yaralandı.

Amerikan askeri sözcüsü, askeri konvoyu hedef alan saldırıda 20 Afgan sivilin öldüğünü belirtirken, saldırının düzenlendiği Nangarhar vilayetindeki Batikot bölgesi valisi Haybar Mohmand da yaptığı açıklamada, patlamanın Celalabad ile Pakistan sınırı yakınlarındaki Torkham arasındaki yolda meydana geldiğini ifade etti.

Olayın intihar saldırısı olduğunu kaydeden Mohmand, Amerikan askeri konvoyuna doğru yaklaşan bomba yüklü bir aracın infilak ettiğini ve patlama anında çevredeki sivillerden 10'unun hayatını kaybettiğini söyledi. Nangarhar vilayeti Sağlık Bakanlığı yetkilisi Acmal Pardes de, bölgedeki 2 hastaneye toplam 55 yaralının getirildiğini söyledi. Patlamada ölen siviller arasında 13 yaşındaki bir çocuk da bulunuyor.

Amerikalı askeri Binbaşı John Redfield de, saldırıda yaralanan bir Amerikan askerinin hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiğini söyledi.

Görgü tanıklarına göre, saldırı bir pazar yeri yakınlarında düzenlendi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.